Великденските празници са време, което прекарваме с близките си и се суетим около трапезата, която по традиция всяка година отрупваме с агнешко, козунаци и яйца. Но празникът означава и повече почивни дни и съответно повече свободно време, в което се възползваме да разпуснем пред малкия екран. И едва ли има по-подходящ повод от Великден, за да си припомним историята за живота на Божия син с някои филмите, посветени на него.

Най-очакваните кинопремиери за април

Най-очакваните кинопремиери за април

Трилъри, екшъни, хоръри и още един български филм с Мария Бакалова

А такива има още от ерата на нямото кино. Но от тогава досега не са спирали да се снимат филми, които разказват за Исус и, очаквано, разнообразието е доста голямо. Независимо дали са традиционни библейски епоси или пък по-нестандартни адаптации, тяхна цел остава да предадат на зрителите вдъхващата страхопочитание сила на Исус и да разкажат за монументалния му живот, чудеса и влияние.

Четирите филма, които подбрахме ние, са някои от най-популярните, дело на доказали се режисьори, създали същински епоси, които спокойно може да наречем класики.

"Най-великата история, разказвана някога" (1965 г.)

Един класически, високобюджетен за времето си библейски епос, е режисираният от Джордж Стивънс "Най-великата история, разказвана някога". В четири часа филмът описва в детайли целия живот на Исус Христос от раждането, през разпятието, до възкресението му.

В ролята на Божия син влиза Макс фон Сидов, а освен него участват и други филмови звезди. Дороти Макгуайър е в ролята на Дева Мария, Чарлтън Хестън е Йоан Кръстител, Мартин Ландау е Йосиф Каяфа, а Роди Макдауъл е Матей. "Най-великата история, разказвана някога" има пет номинации за Оскар.

"Исус от Назарет" (1977 г.)

Библейският епос, режисиран от великия Франко Дзефирели, е с времетраене от почти шест часа и половина, в които е разказана подробно цялата история на всичко, случило се в живота на Исус. В ролята на Божия син е Робърт Пауъл, а освен него в актьорския състав са също няколко забележителни актьори от 70-те години.

Сред тях са Иън Макшейн в ролята на Юда, Джеймс Ърл Джоунс като Балтазар и Кристофър Плъмър като Ирод Антипа. Филмът получава две номинации за награда Еми, включително за поддържащата роля на Джеймс Фарентино, който изиграва Петър.

"Последното изкушение на Христос" (1988 г.)

Тандемът Мартин Скорсезе и Пол Шрадер, работили заедно и по "Шофьор на такси" (1976 г.) и "Разярения бик" (1980 г.), създават смятания за един от най-значимите религиозни филми, правени досега. "Последното изкушение на Христос" е почти тричасов епос, който проследява Исус и многото изкушения, пред които се изправя той по пътя си. Това, което отличава този филм от други религиозни заглавия, е представянето на Исус като обикновен човек със свои лични борби и вътрешни демони.

Именно заради този по-различен подход обаче "Последното изкушение на Христос" получава ожесточени критики от страна на различни християнски религиозни групи и дори е забранен в няколко държави. В Париж пък се случва терористична атака, при която кино бива изгорено, заради прожекция на филма. Той обаче е приет особено добре от критиците и носи на Мартин Скорсезе номинация за Оскар за най-добър режисьор.

Новите филми и сериали на Netflix през април

Новите филми и сериали на Netflix през април

Определено няма да скучаем

"Страстите Христови" (2004 г.)

Режисираният от Мел Гибсън "Страстите Христови" се фокусира върху последните 12 часа от живота на Исус. В ролята е Джим Кавийзъл, който впряга целия си талант, за да представи един наситен и суров поглед върху жестоките мъчения и разпъването на Исус. Филмът е посрещнат с противоречия, тъй като получава обвинения не само, че включва излишно насилие, но също така и защото бива възприет като антисемитски заради намека, че смъртта на Исус е по вина на еврейския народ.

Въпреки полюсните реакции обаче, филмът се радва на интерес от зрителите и получава одобрението на критиците. След като излиза на екран, "Страстите Христови" е номиниран за три награди Оскар.