Когато се пише за художник, /особено , когато е напуснал този свят/, би трябвало да се подходи документално. Но случаят с Никола Аръшев е различен. Няма друг такъв „Автопортрет" , в българското изкуство. Романтичен, модерен, разбираем. И такъв Учител.

Никола Аръшев /1895 -1984/ e малко познат познат на съвременната публика. Изложбата, инициирана от трима негови ученици - Лъчезар Ошавков, Никола Манев и Павел Койчев има за цел да освети личността на Учителя, неговото благородно влияние, както непевторимата му елегантност и майсторство на Художник.

Експозицията в галерия Дебют ще включва и ранни творби на тримата му ученици, от времето, когато са били възпитаници на Художествената гимназия, както и непоказвани досега творби на Никола Аръшев.

Никола Аръшев е роден на 20.12.1895 г. в Стара Загора. През 1927 г. завършва Художествената академия - София, специалност живопис, при проф. Н. Маринов и проф. Ц. Тодоров. Дълго време работи като учител по рисуване, включително и в Художествената гимназия - София. Изявява се предимно в областта на живописта. Членува в Дружеството на новите художници /1936/, Дружество „Съвременно изкуство" /1937/, Дружество на южнобългарските художници /1940 - 1944/. Участва във всички Общи художествени изложби у нас, както и в представителни изложби на българско изкуство в чужбина. Реализирал е самостоятелни изложби в Стара Загора /1923/ и в София /1947, 1966/. Награден е с орден „Кирил и Методий" I степен, през 1963 и 1972 г. Умира през 1984 г.

Лъчезар Ошавков е роден на 30.09.1940 г. във Видин. Завършва Художествената гимназия - София, през 1959 г. Завършва Художествената академия - София, в ателието по декоративно-монументална живопис, на проф. Г. Богданов. Специализира класическа фреска и мозайка Художествената академия - Флоренция . От 1970 до 1973 учи „История на изкуството и археологията" в Сорбоната, Париж. Доктор по социология на изобразителните изкуства в Института по обществени науки - Париж. Изявява се предимно в областта на живописта. Живее и работи във Франция.

Никола Манев е роден на 28 август 1940 г. в България, в сърцето на Тракийската низина, в градчето Чирпан, родно място на поета П. К. Яворов, когото дълбоко цени. Там прекарва голяма част от детството си и остава завинаги свързан с тази красива и сурова земя.
След като завършва Художествената гимназия и учи при професор Васил Стоилов, през 1962 г. Той е приет в Националната художествена академия в Париж, в класа на Морис Брианшон. Завършва я и получава парва награда от големия конкурс Шаневар. След дълъг престой в Градчето на изкуствата в Париж, той предприема редица пътувания, за да търси природни явления, но и градове изпълнени от камък и история: от Венеция до Ню Йорк, през Сиена и Сенлис до Варна и Велико Търново.

Павел Койчев е роден на 30 май, 1939 в София. През 1959 завършва Художествената гимназия - София. През 1966 завършва Художествената академия, специалност „Декоративно-монументална скулптура". Живее и работи в София.

Има участия в представителни изложби на българско изкуство в: Брюксел, Женева, Мадрид, Москва, Берлин, Дамаск, Варшава, Букурещ, Аахен, Лондон, Люцерн; участия в Есенен салон - Париж 1985 и 1987; International Studio - Ню Йорк - 1999; Световни художници в края на хилядолетието - ООН, Ню Йорк - 1999.