Проблемът с преминаващите границата между Европа и Турция бежанци вълнува целия свят. През последните години тази тема навлезе сериозно и в киното - подобни истории спечелиха редица световни конкурси и отличия.
Филмът "Добрият пощальон" на българина Тонислав Христов влезе сред 12-те заглавия на международния конкурс "Сънданс" - нещо, което се случва за втори път с българско заглавие. Лентата е смесица между документално и игрално кино.
Филмът е копродукция между България и Финландия, действието се развива в село на границата с Турция - Голям Дервент, през което преминава мигрантския поток.
В този филм обаче историята не е обичайната, която сме свикнали да гледаме в новините. Един от жителите на отдавна запустялото село Голям Дервент има иновационна идея как да го съживи - като заселват преминаващите сирийски имигранти и по този начин вдъхнат живот на изоставените къщи и празни улици.
Тонислав Христов е носител на приза за документално кино на СФФ
Преди пет години гледах репортаж от това село, в който възрастни дами стояха там на границата и приветстваха бежанците с храна, вода, одеяла, опитваха се да им помагат. В момента, в който Европа имаше нужда от някаква емпатия към хората, които се намират във война по някакъв начин исках да разбера кои са тези жени и каква им е мотивацията.
Заминах за селото, намерих един приятел във "Фейсбук", на който баща му живееше там, заведе ни, първият човек, с който се запознах там беше пощальонът, това е човекът, който знаеше всичко за всички. Той ме представи на дамите и така тръгна.", разказва режисьорът Тонислав Христов.
Любопитно е, че Тонислав не използва актьори във филма, а реалните жители на селото. За да спечели доверието им обаче той прекарва почти година заедно с тях.
"Бях много приятно изненадан от това колко добри бяха хората. Това са едни хора както в повечето малки села - 95% безработица и мизерия, но самите хора бяха много добри. И искаха да помагат, което за мен е нещо много хубаво. И както казваше възрастната дама във филма, когато имаш една филия хляб, делиш я на две за тези, които имат нужда", казва режисьорът пред bTV.