През последните няколко седмици едно от често срещаните заглавия в мрежата се въртеше около поредните опити на американските власти да проникнат в телефоните на престъпници и терористи, и безуспешните им опити в това начинание.
В конкретните случаи ставаше дума за iPhone и iOS, като Apple отново отказа да съдейства на ФБР и полицията.
Докато течеше спора между властите и компанията, интервю на Vice с някои от разследващите разкри доста любопитни факти за защитите на iOS и Android.
Един от тях, детективът Рекс Кисър, разказа пред медията, че защитите на iOS не са това, което са били допреди една-две години.
Източник: GettyImages
Поверителността на данните е основен маркетингов коз на Apple
По думите на Кисър в днешно време е много по-лесно да проникнеш в iPhone, отколкото в някой смартфон с Android.
Той споделя, че устройствата на Cellebrite, компанията, която създава хакерски машини за проникване в смартфони, работят успешно при iOS, но не и при Android.
При опити за проникване в Samsung Galaxy S9 и Google Pixel 2 джаджите на Cellebrite не успяват да извлекат данни от профилите в социалните мрежи, GPS координати и история от интернет браузъра в телефоните.
Източник: iStock
Същите опити с Huawei P20 Pro пък са се оказали напълно безуспешни и триковете на Cellebrite не са извлекли абсолютно никакви данни от телефона.
Тайната в добрата защита на Android се крие в отличните системи за криптиране на данните, казва Кисър пред Vice.
mAs7eRa!
на 23.01.2021 в 10:33:54 #1Истината е - ползващ ли електронно устройство, значи си уязвим. Няма защита ако човек попадне под прицел на добри хакери или правителство. Има куп начини да те открият, дори да си с впн, енкриптед, без профили и прочие