Някога Alcatel бе сред най-популярните марки телефони на нашите ширини, но с годините фокусът на компанията се промени и до 2024 г. лицензът за производство на телефони с това име принадлежи на TCL.
През последните години Alcatel залага предимно на модели от ниския клас и предлага някои интересни решения за хората, които не държат да имат най-мощния телефон, но все пак държат да имат смартфон.
Най-новият модел в портфолито на компанията се казва Alcatel 1 и представлява приятен избор за първи телефон, който да вземем за децата си или за възрастните членове в семейството.

Източник: Alcatel
Телефонът е със скромни характеристики, включващи пет-инчов IPS екран, пет-мегапикселова камера и два-мегапикселова селфи камера.
Процесорът е MediaTek MT 6739, оперативната памет е ограничена до 1GB, a вградената памет e едва 16GB.

Източник: Alcatel
Предвид невзискателния хардуер, батерията в Alcatel 1 е с капацитет от 2000mAh, а операционната система е олекотеният Android 11 Go Edition.

Източник: Alcatel
Очаква се моделът да се появи в Европа през август на цена от 59 евро, което отново подчертава профила му на достъпен модел за по-невзискателни или нови потребители.
По същото време марката ще пусне и детски смартчасовник на цена от 149 евро, който може да служи и като телефон, благодарение на nano-SIM слота в него и LTE съвместимостта му.

Източник: Alcatel
Въпреки че е почти тройно по-скъп от Alcatel 1, Alcatel Movetime Family Watch 2 не блести с особени екстри, но също като телефона предлага точно това, което трябва, и нищо повече.
Часовникът е снабден със сензори за пулс, GPS и сензори за следене на съня, които са основните му силни страни, а предназначението им е да осигурят на родителите метод за следене на движението и здравните показатели на малчуганите от разстояние.