Бахамите са една от екзотичните дестинации, които привличат заможни туристи от цял свят. Въпреки това новият луксозен хотелски комплекс Baha Mar, възлизащ на 3,5 милиарда долара, се превърна в призрачен курорт и всичките му 2200 свободни стаи стоят празни.
Историята на комплекса е свързана с банкрут, който е толкова колосален, че застрашава кредитния рейтинг на Бахамите. Това е най-големият удар върху бизнеса, с който карибската държава се е сблъсквала. Казусът изглежда още по-заплетен и заради ролята на Държавния съвет на Китай в него, пише Bloomberg.
Островната държава може да е създала истински рай за туристите, но дали посетителите ще стигнат някога до него зависи от Пекин. Причината е, че азиатската държава контролира банката, която е осигурила финансирането на проекта, както и строителната компания, която го е осъществила.
По думите на бившия директор на комплекса Дионисио Д’Агулар китайските власти се опитват да покажат, че те са „големият играч” и парите са техни, така че нещата ще се случват, както те кажат.
А как всъщност Пекин влиза в „играта”? През 2005 г. премиерът на Бахамите Пери Кристи се споразумява с местения бизнесмен Саркис Измирилиан за осъществяването на проекта Baha Mar.
През 2008 г. обаче неговата компания е ударена от финансовата криза. Тогава Измирилиан се договаря с китайската държавна корпорация Construction Engeneering, която е най-голямата строителна фирма в света, да се включи в проекта.
Компанията от своя страна свързва бизнесмена с китайската банка Exim за финансиране. Трезорът се занимава с проекти, свързани с търговия и инвестиции и е контролиран от Пекин.
Construction Engeneering се съгласява да инвестира 150 милиона долара в проекта, а Exim осигурява 2,45 милиарда долара за построяването на комплекса. Това обаче става при изричното условие Саркис Измирилиан да няма право да прекратява договора с компанията, а строителството да се извършва от китайски работници.
Според договора хотелският комплекс трябвало да отвори врати през 2014 г. Строителят обаче се успял да се справи с крайния срок, но китайските власти успокоили Измирилиан, че проектът трябва да бъде завършен на 27 март 2015 г.
Над 2000 човека обаче вече били наети на работа в Baha Mar, като разходите за заплати на месец били 4 милиона долара при напълно празен и неработещ хотелски комплекс.
В крайна сметка на 29 юни Baha Mar обявява фалит. Като причина за това се посочва забавянето на строежа на комплекса. Така към днешна дата съдбата на хотелите все още не е ясна, като милиардите, инвестирани в него, може да се окажат хвърлени на вятъра.
SteveN
на 05.01.2016 в 12:25:27 #1"Construction Engeneering се съгласява да инвестира 150 милиарда долара в проекта" Ей, редактора ( или преводача ) , що не мислите, преди да публикувате? Те да не строят хотел на Луната....