Терапевтът Марк Уеб, основател на центъра по психиатрия и планиране в Южна Джорджия, споделя 12 правила за доброто храносмилане на раздялата с любимия човек. "Бъдете зрели. Бъдете последователни", съветва основно клиентите си терапевтът.

Не събирайте подкрепление. Това означава да не говорите по въпроса с приятелите, роднините и колегите на партньора. Мъжете са особено склонни да действат по този начин. А това е вид емоционална манипулация, основана на вина и срам и би отблъснала партньора още повече.

Не търсете успокоение. Не провокирайте партньора с фразата "Обичам те". Това го кара да отговори със "И аз те обичам", което всъщност не е имал предвид. А може и въобще да не отговори и отново ще ви причини страдание.

Не питайте постоянно партньора, дали не иска да се върне при Вас. Всеки път когато го питате, обикновено отлагате шансовете си за още една седмица по- нататък.

Не се обаждайте. Не наминавайте. Не се появявайте на работното му място. Ограничете изцяло досега си с този човек. Това е много трудно, но е решаващо.

Не се опитвайте да анализирате ситуацията сами. Терапевт или негов еквивалент, в лицето на приятел, роднина и т.н. ще Ви помогне да си изясните чувствата и да намерите най - добрия подход към ситуацията. Ако разказвате на всички за своята връзка, ще омаловажите значението на целите си и най - вероятно ще изглеждате глупаво в очите на останалите.

Не се правете на детектив. Тършуването е нарушаване на личното пространство на партньора. Не преравяйте гардеробът, имейлите или колата му. Това, че той не Ви чувства близък, не означава, че има някой друг.

Не изпращайте най - добрия си приятел като посланик. Нужно е да уважите, нуждата на партньора от лично пространство и време за размисъл.

Не се опитвайте да го карате да ревнува. Ако правите това, значи играете игрички, а не се опитвате сериозно да разберете нуждите на партньора. Също така си играете и с чувствата на другите.

Не говорете лошо за партньора. Непростимо е да казвате негативни неща или да се опитвате да накарате хората да заемат вашата страна, като споделяте недостатъците на партньора.

Не афиширайте гнева си. Много хора използват агресията за да получат своето, но това само потвържадава мнението на партньора, че с право  Ви е оставил.

Не използвайте децата като пионки в играта. Чрез децата можете по ефективен начин да си играете със сърцето на партньора. Това обаче, причинява болка и на децата, и на партньора, и те постепенно ще Ви намразят. Спрете да насилвате нещата и започнете да действате правилно.

Бъдете последователни.