Когато си представяме дъждовните капки, те обикновено имат формата на сълза или стичаща се капка по стъклото на прозореца - силно издължена в горния край и тумбеста в долния. Оказва се, че графичните дизайнери на прогнозата за времето са ни измамили.
Когато високо в атмосферата се създадат подходящи условия за кондензация на водните пари, капчиците с размер по-малък от милиметър притежават сферична форма. Това се дължи на повърхностното напрежение - силата, която показва склонността на водните молекули да се свързват помежду си, вместо с тези, които изпълват околното въздушно пространство.
Когато тези капчици натежат, те започват да падат, като по пътя си се сливат с други капчици. Щом размерът им достигне два-три милиметра, въздухът започва да оказва влияние на формата им.
По време на падането налягането в долната част на капката става по-голямо от това в горната част и тя придобива формата на хлебче за хамбургер.
Източник: Global Precipitation Measurement
Колкото по-големи са капките, толкова повече се изменя формата им, като преминава през такава на бъбрек и парашут. Когато капката е по-голяма от 4.5 милиметра, тя започва да се разпада на по-малки капчици.
шемет
на 29.06.2018 в 17:53:06 #1И това всичкото се постига при невъзможни идеални условия!!! В реалността онези вихри, нарисувани над капката, я карат да се върти. Така тя става сферична. Трябва ли да припомням как един велик човек е правил съчми, използвайки височината на катедрала?! И му се е получило!!