Емоционалната интелигентност е нещо, което предизвика голям интерес през последните години. Осъзнаването на нашата емоционална същност не само ни позволява да имаме по-добра "връзка" със себе си, но и с околната среда, която ни заобикаля. И докато си мислим, че тя е важна само за възрастните, всъщност се оказва, че има голямо значение в образованието на децата.
Възможността им да изразяват емоциите си, да комуникират по здравословен и свободен начин или да разбират как другите се чувстват като последица от поведението им, са някои от ключовете фактори за насърчаване на емоционалната интелигентност от най-ранна възраст.
Първо, обаче, децата трябва да се научат да идентифицират и да назоват емоциите, като тъга, щастие, гняв, което чрез прости игри ще позволи на децата да започнат да развиват емоционалния си капацитет, пише Hola.
Едно лице, една емоция
Просто, но много ефективно начало. Използването на картинки, които изразяват емоциите от жестовете на лицето са много полезни.
Първо, трябва да попитаме детето за физическите черти, които то вижда на лицата на картинките и след това да го насърчим да открие само как може да се справи с всяка емоция.
Доминото на емоциите
Това е игра, подобна на класическото домино, която обаче се състои от свързване на част от една картинка към друга. Едната половина на картата е емоция, а другата ситуация, която създава различна емоция.
Източник: soyvisual.org
Играта не само служи за свързване на ежедневните ситуации с определено вътрешно усещане, но може да се предложи по-късно разискване, за да споделяме как сме се чувствали по време на играта или с какви други ситуации свързваме тези емоции.
Музика и рисуване
Музиката има способността да генерира емоции, да причинява носталгия, тъга или еуфория. Най-хубаво е, че по никакъв начин не я свързваме с разума и точно това искаме от малките - да оставят настрана мисленето.
Източник: iStock
Какво правим? Поставяме голямо парче хартия, така че децата да имат огромно платно, върху което да се изразяват. Пускаме различни видове музика и ги оставяме да слушат и да рисуват с ръце и да изразяват вдъхновението си според музикалния стил, който слушат. По-късно можем да анализираме рисунките и да коментираме емоциите.
Емоции в буркан
Няколко празни буркана, един молив и няколко парчета хартия, това ни е необходимо. С тези прости елементи можем да създадем конструктивни игри, за да помогнем на децата да се впуснат в това, което чувстват.
Източник: iStock
Единият буркан ще бъдат например добрите новини. Там ще слагаме листчета с емоции, свързани с радост, които децата изживяват, което насърчава позитивното мислене. Другият ще бъде този на тревогите, където ще групираме онези неща, които ги притеснявам, като ще им помогнем да общуват и да намерят начини да се справят с тази емоция.