Диамантите са най-добрият приятел на жените. Всъщност, май това важи за всеки, който ги притежава.

Малките блестящи камъчета струват цяло състояние и при вида им лесно предизвикат пристъп на еуфория. Подобен са получили и учените, създали иновативен метод за "отглеждане" на скъпоценностите.

Милиони за втория по големина диамант

Милиони за втория по големина диамант

Подобен необработен камък не е намиран 100 години

Израелска (забележете!) фирма е разработила процес, при който диамантите се създават в лабораторни условия. За целта е необходимо единствено малко парче от скъпоценния камък, което наричат "въглеродно семе". При специални условия и с употребата на тежък въглероден газ, диамантът увеличава своите размери.

Най-интересното в случая е, че този газ се нагрява до доста висока температура... в микровълнова фурна. Така той се превръща в течна плазма. Атомите в нея кристализират и се превръщат в малки диамантени зрънца. 

Този процес може да отнеме до десет седмици. Откривателите на иновацията са категорични, че техните отгледани в лабораторни условия диаманти по нищо не се отличават от другите, изкопани от земните недра. Те имат същата структура и в никакъв случай не са по-евтин заместител, какъвто е цикорият, например.

Снимка 349880

Източник: iStock

Така наречените синтетични диаманти тепърва ще бъдат подложени на сериозно изследване и голямо съмнение относно стойността си. Но ако спечелят всеобщото одобрение, със сигурност ще бъде създадена и специална машина за тяхното производство.

От компанията са категорични, че днешният потребител не се интересува по какъв точно начин е добит или създаден диамантът, важното е да е красив и скъп. А и тези скъпоценни камъни често биват нарочени за "кървави", защото се добиват предимно в страни с военни конфликти.

С парите от тяхната продажба на световния пазар се закупуват оръжия и се подхранват кръвопролитията. Затова лабораторно отгледаните диаманти се смятат за страхотна алтернатива, която тепърва ще набира популярност.

Снимка 349879

Източник: iStock

Но и ще бъде обект на яростна съпротива от страна на държавите, които крият скъпоценности в недрата си. Според специалисти, цитирани от Business Insider, най-вероятният сценарий е след 10-15 години на пазара да има и от двата вида диаманти, които ще се предлагат с осезаема разлика в цената в полза на тези, добити по старомодния начин.