Днес (на 3 ноември) се навършват 60 години, откакто първото живо същество напуска орбитата на Земята през 1957 г., излитайки с руския сателитен спътник "Спутник", за да остане завинаги в историята като първото куче космонавт.
От улицата в космоса
Открито на улицата от талантлив наблюдател от руската космическа програма, кучето Лайка отговаря на всички критерии за космическата мисия. Сред серия от тренировъчни обучения, кученцето е избрано между шест други.
Очарователната Лайка има еднопосочен билет за космоса, макар че това не е официлно обявено. Според френска медия международната загриженост за Лайка предизвиква широки дискусии, в които руски представители уверяват критиците, че няма опасност за кучето и то ще се върне на Земята в безопасност след осем дни.
Разбира се, това са само празни приказки, защото от космическата програма очакват кучето да обиколи Земята, оцелявайки от осем до десет дни, но никога не са се и надявали, че ще се върне жива. Просто не е било възможно по онова време.
Източник: universetoday.com
Лайка не издържа дори един ден. Оцелява само няколко часа след излитане. Сателитът не е достатъчно изолиран от лъчите на слънцето и кучето бързо започва да прегрява. Тя умира от радиация само след девет орбита около Земята, много по-рано, отколкото дори нейният треньор е очаквал.
Смъртта ѝ е пазена в тайна, като даже се пускат фалшиви новини за безопасността на Лайка. Сателитът, на който е било кучето, изгаря на 14 април 1958 г.
Адилия Котовская, биологът, обучил Лайка, която сега ръководи лаборатория в Московския институт по биомедицински проблеми и все още работи по подготовката на същества за космически пътувания, знае истинската история, разбира се. Въпреки това, тя се гордее с Лайка и работата й на куче космонавт.
"Тези девет орбита на Земята превърнаха Лайка в първия космонавт в света - жертва за успеха на бъдещите космически мисии", заявява Котовская пред Quartz.