Терминологията хипосексуалност се използва от специалистите по сексуално здраве, за да опишат състояние, характеризиращо се с понижено либидо, което се усеща в различна степен, за неопределен период от време и по много причини.

Хипосексиуалността често грешно се свързва с асексуалността, при която човек не изпитва сексуално привличане. Основната разлика между двете е, че асексуалността е ориентация, докато хипосексуалността е диагноза.

Снимка 357200

Източник: iStock

Хората, които страдат от хипосексуалност, обикновено се чувстват натъжени или разстроени в резултат на състояние, което е вторично свързано с други сексуални дисфункции, като аноргазмия - неспособността за оргазъм, диспареуния - болезнено сношение или еректилна дисфункция.

Хипоксексуалността възниква поради редица причини, включително злоупотреба с наркотици и алкохол, както и заради психични заболявания - като депресия, психопатия и хипохондрия. Понякога се влошава и от лекарства, които се предписват за контрол на горепосочените състояния.

Интересен факт е, че пониженото либидо засяга повече клинично депресирани жени, отколкото мъже. Представителите на силния пол всъщност в много случаи увеличават сексуалното си желание, когато се борят с депресията, обяснява клиничния психолог Джанис Хилър пред Independent.

Снимка 357201

Източник: iStock

Докато ефектите на хипосексуалността са дълготрайни в някои случаи, симптомите обикновено са преходни и се лекуват.

В повечето случаи можем да се справим с хипосексуалността с някои прости промени в начина на живот, като различна диета или намаляване нивото на стрес.