В първия месец от новата 2009 година "Одисей" ни повежда из кътчетата на една от най-бедните държави в света - ЦАР; разкрива ни блясъка на Рогозенско съкровище, разказва за земните бедствия и небесните красоти, за снежния Пицтал, но и за слънчевата Идра, а накрая ни пренася от северния Талин в пъстротата на Странджа.
ЦАР - Да попаднеш в Централноафриканската република - ЦАР, е въпрос на шанс. Там туристи не ходят (или се броят на пръсти), защото това е една от най-бедните страни в света. Няма за какво да пръскаш долари или странните им франкове и то да ти носи познато удоволствие. Там животът е това, което на нас никога не ни се е случвало. И трудно можем да си го представим.
Идра - Олимпийските богове със сигурност са били благосклонни към скромното парче земя. Може би това е основната причина жителите на острова да не търсят излишен лукс и да се радват на простите неща, отдавайки се на явен минимализъм.
Постройките от дялани камъни и криволичещите павирани пътечки напомнят рицарски роман, с тази разлика, че вместо с огнедишащ дракон неподготвеният турист влиза в неравна битка с инатливо муле. Романтиката не спира до тук.
Рогозенското съкровище - Откритието на съкровището става на 6 януари 1986 г. в самия център на Рогозен, село на север от Враца. Само два дни след това e изложено във Врачанския музей. Още от самото й начало никой не се съмнява, че археолозите Богдан Николов, Спас Машов и Пламен Димитров са намерили не само най-голямото между откритите в наши земи съкровища, но и най-важното за изучаването на траките.
Естония - Спомняте ли си нетърпението от детските години преди голямо пътуване, обикновено лете до Варна, което ви кара да спите неспокойно, страхувайки се, че будилникът няма да звънне? Е, около 15 години след последното ми неспокойно спане чувството се завърна и се събуждам без помощта на будилника много часове преди полета за Талин. Каква ли е причината? Още търся отговора на този въпрос, но в Естония определено има нещо специално.
Международна година на астрономията - Идеята 2009-а да бъде обявена за международна година на астрономията е свързана с навършването на 400 години от първото астрономическо наблюдение с телескоп. Предложена е от Международния астрономически съюз, подкрепена от ЮНЕСКО и одобрена от Генералната асамблея на ООН през декември 2007 г. Астрономията е най-старата и една от най-фундаменталните науки. Тя никога не е спирала да се развива, а през последните няколко десетилетия напредъкът й е значителен.
Пицтал - Защо не ни е известен този ски курорт? Защото все още твърде малко туроператори го предлагат на нашия пазар. И аз, подгонена от присъщото на човека любопитство да разбере какво има извън неговия двор, реших да запълня собствените си празноти в познаването на околния свят. Макар и малко скептична какъв ли пък сняг ще видя през ноември, когато у нас си беше почти краят на лятото с неприсъщи за сезона температури, сложих зимна грейка в куфара (и добре, че го направих) и се качих на самолета.
Странджа - Първата ми среща със Странджа беше през лятото на 2004 г., когато я прекосих на велосипед от Ямбол през Малко Търново до Царево. Преживяване, което и до днес си спомням с голямо удоволствие. Съчетание от диви, труднодостъпни места и приятни слънчеви пътеки всред букови и дъбови гори, редки растения и разнообразна фауна. Тук може да срещнете дори чакал, дива котка и египетски лешояд. Четири години по-късно съм отново тук.