Европа има богата история, белязана от военни конфликти. Прегрупирането на силите, бойните действия и локалните неуредици са част от причините да бъдат изоставени възхитителни чудеса на архитектурата и дизайна. В момента те стоят неугледни и неподдържани, символ за време, към което никой не иска да се върне. Ето 7 от тях, събрани от weburbanist.com.
Берлин е център на европейската история и в много отношения и досега откирваме доказателства за това.
Този изоставен комплекс в Беелиц (в околностите на Берлин) от XIX в. бил използван от германците за военна болница по време на Втората световна война.
Сред пациентите били Адолф Хитлер и бившият източногермански лидер Ерих Хонекер.
От 40-те години тя започва да служи основно на руснаците, които включили към нея психиатрично и хирургично отделение и дори стрелбище. През 90-те години обаче я изоставили.
Месен е най-малкият град в Белгия с по-малко от 1000 жители. Въпреки това, на негова територия стои един от
най-красивите изоставени замъци в света. Той е престрояван и преправян от 1500 г. насам. Еволюира от защитна крепост в училище, преди да бъде изоставен в средата на XX в.
Замъкът гние не заради вандалски прояви или други външни причини, а заради естествения си упадък. За нещастие, в момента го грози разрушаване, защото никой в Европа засега не смята да го възстанови.
Копенхаген (Дания) развил богата производствена традиция, отчасти вследствие на географското му разположение. Заобиколен буквално от всички страни от вода, не е изненада, че на негова територия има много фабрики, като тази за хладилници, например. Снимките показват историята на нейното изоставяне, пожара и други факти, както и плановете за ново застрояване на площта.
В Райхоуп (Великобритания) се намира изоставена водна станция, която много наподобява ретрофутуристична сграда, излязла от киберпънк роман. Постройката е паметник на индустриализацията от Викторианската епоха, строен през XIX в. Символизира една важна стъпка за достъпа до питейна вода във време, в което болестите поваляли изумителен брой хора.
Въпреки че станцията отдавна не е в активна употреба, нейната техника все още работи.
Тампере (Финландия) е едно от многото места, които се разрастнали по време на индустриалната революция. Тази фабрика за кибрит се родила заради огромното количество дървесен материал в държавата. Построена е между двете световни войни и е използвана до средата на 70-те. Тогава бива превърната във фабрика за автомобили, но след време и тази й функция залязва.
В момента е свърталище на местни тийнейджъри.
Варшава (Полша) има дълга история на войни и раздори. От тази гледна точка не е изненадващо, че дори в сърцето на развиващия се полски град се намират изоставени фабрики. Необитаваните сгради били фабрики за електрически лампи през 20-те години на миналия век, преди да започнат да произвеждат радио станции и подводници за германците през Втората световна война.
След войната сградата възвръща предишните си функции, но е зле управлявана и е изоставена отведнъж. Там са открити даже контейнери с химикали и други научни съоръжения.
Париж (Франция) е известен с многото си изоставени метростанции. Заинтересовани успяват да намерят пътя към някои от неизползваните тунели. Други тунели пък служат като официални приюти за бездомници.
Някои могат да се посетят частно през нощта в групи, водени от експерти.
bijop
на 24.06.2008 в 22:53:09 #7Само едно някой да ми каже - по какъв критерий ги определиха? Ако има номинации и аз да предложа - ако знаеш колко порутени сградички знам... Заглавието е подлъгващо - ако беше нещо различно може би нямаше да имам очаквания за статията и да се разочаровам подследствие.
fierce_rs
на 19.06.2008 в 02:26:18 #6Тампере е най-голямото чудп
red night
на 09.06.2008 в 21:57:12 #5Тампере, приятелю-фен на ЦСКА, наистина е чудо - не защото е бил лефски, а защото е известен като "северния манчестър", заради много то си фабрики от онова време, повечето от които са превърнати в музеи и са като цяло в един изключително красив парк, покрай една река, на име Тамеркоски, която свързва две езера, покрай чийто брегове е построен града, и която, поради разликата в нивата на езерата от 18 метра, е изключително бърза... а не забравяй, че едно от предградията на тампере е градчето нокия...
Barbarella
на 09.06.2008 в 21:25:51 #4Старите сгради носят въображението, мислите, стремежите и уменията на хората преди нас. Показват, че културата ти не тръгва от зелена ливада. У нас няма много хора, които да схванат това. Тук се чака някоя сграда да падне, за да се построи отгоре стъклен кафез за офиси. По възможност без дървета наоколо, защото заемат място.
BORSUK
на 09.06.2008 в 21:22:11 #3"Летящата чиния" на Будзлуджа защо я няма?
Kamata
на 09.06.2008 в 20:27:52 #2frodo Ако за теб не е, има хора за които е
frodo
на 09.06.2008 в 20:00:31 #1да, пък и Тампере чак да е чудо