Google изпълни обещанието си - ден след като се разчу, че компанията пуска свой браузър, той вече може да бъде свален и инсталиран. Браузърът е достъпен за сваляне дори от българската версия на началната страница на Google - http://www.google.bg/, на която е разположен линк.
Прави впечатление, че на практика този браузър не се сваля като самостоятелен инсталационен файл, а директно се инсталира в компютъра. Същото важи, ако си свалите инсталатор - той е само 474 КВ и при стартирането си се свързва със сайта на Google и от там сваля всичко необходимо. Самият даунлоуд и инсталацията отнемат съвсем малко време.
При първоначалното си стартиране, браузърът ще ви попита дали да импортне настройките от другите браузъри, инсталирани в компютъра. С тази операция той се справя без проблеми.
Първото впечатление след стартиране на Google Chrome е, че това е кръстоска между Mozilla Firefox и Internet Explorer, и донякъде Opera. Поне на пръв поглед това е наистина така.
Стартовата страница на Chrome много напомня на тази на Opera, с тази разлика, че на нея са показани миниатюри на най-посещаваните страници. Освен това, оттук може да се търси в историята на посетените страници.
Новият браузър е изключително бърз - както при стартиране, така и при работа. Интерфейсът на програмата е малко странен и дори ще ви се стори беден откъм функции. Преди всичко, адресният ред може да се използва не само за въвеждане на адрес, а и за търсене в Google (ако сте задали тази търсачка по подразбиране).
Адресът на сайта в адресния ред се показва по нов начин - домейнът е с нормален цвят, а останалата част от адреса - в по-блед.
Това, което Microsoft обещаваше от години и направи едва в последната версия на Internet Explorer, Google го реализира още е първата версия на своя браузър. Показването на адреса по такъв начин е много удобно, особено когато си имате работа с хакерски сайтове, където основният адрес е маскиран от друг, който пък води към опасни страници.
Всеки отворен таб на браузъра е отделен процес. При четири отворени страници браузърът заема около 70 МВ оперативна памет, което може да се счита за добър показател. Chrome има и собствен мениджър на задачите, с помощта на който при увисване може да се спре проблемния процес, без да се налага затваряне на целия браузър.
Под адресния ред се намира лентата с отметки, които сте задали. Най вдясно се намират два бутона както в Internet Explorer 7 - за управление на текущата страница и за персонализиране и управление на Google Chrome.
Впрочем, настройките на браузъра са наистина бедни, в сравнение с другите браузъри, но на първо време са напълно достатъчни - все пак това е първата бета версия.
При сваляне на файлове, процесът на даунлоад не се показва автоматично в отделно прозорче, както е при другите браузъри, а най-отдолу в прозореца на браузъра. Този процес и всички сваляния можете да видите като кликнете на линка "Показване на всички файлове за изтегляне".
Поддържа се временно спиране на даунлоада и пускането му отново. Напомняме, че тази функция работи коректно едва от третата версия на Firefox. В браузъра на Google тя си работи нормално.
И така, ето плюсовете и минусите на Google Chrome, които забелязахме за един час работа с този браузър.
Плюсове:
Лесна инсталация и бърза работа
Коректна работа с повечето сайтове
Прост и изчистен интерфейс
Възможност за използване на адресния ред и като поле за търсене
Наличие на функция „Инкогнито", която премахва следите от пребиваването ви в Интернет
Вграден Google Gears
Коректна работа с всички онлайн услуги на Google (естествено!)
Минуси:
Странен интерфейс - не на всеки ще се хареса
Минимални настройки
Некоректна работа с някои сайтове и системи за управление на съдържанието (CMS)
До окончателната версия на браузъра има доста време - компанията не е съобщила кога тя ще излезе, но приема всякакви мнения и пожелания от страна потребителите. По всяка вероятност, финалната версия на Google Chrome ще се различава доста от сегашната, да се надяваме към по-добро, като запази положителните си качества.
Google Chrome можете да си свалите от началната страница http://www.google.bg/ или от този адрес.
Виолин Такев, PCWorld.bg