Един от основните ни мотиви да гледаме футбол е забавлението. А какво по-забавно от това високоплатен професионалист да си отбележи автогол пред смаяните погледи на съотборниците си и хилядите по трибуните?

Малцина се опитват да спечелят това внимание, мнозина го постигат. Ето някои от най-запомнящите се моменти на футболен срам, които намерихме. Кой е вашият фаворит?

1.Копродукцията на Пол Робинсън и Гари Невил срещу Хърватска, спаси Англия от победа и класиране за Евро 2008.

2. Джейми Полък имитира изпълненията на Пеле от 1958 и на Пол Гаскойн от Евро 1996, но за съжаление бърка вратата. Един от естетически най-съвършените автоголове прати отбора му Манчестър Сити за пръв път в трета дивизия и спаси КПР от изпадане. В знак на благодарност феновете на КПР го избраха за най-великата личност в последните 2000 години в интернет гласуване, поставяйки го пред Иисус Христос.

3.Още един имитатор. Джими Траоре вкарва гол, запазена марка на Йохан Кройф и успява да изхвърли Ливърпуул от купата на Англия. Единственият проблем е, че той играе за Ливърпуул.

4. Време е за прехвърлящите удари: Лий Диксън, английски национал и титуляр за Арсенал успява да прехвърли Дейвид Сиймън от 25 метра и да прати топката точно под гредата. Това постепенно ще се превърне в неприятен навик за Сиймън след като Наим (Сарагоса) и Роналдиньо ( Бразилия) ще направят същото във важни мачове няколко години по-късно. Те поне го направиха нарочно...

5. Марко Матераци решава, че 25 метра не са достатъчно и опитва същия номер от 45. Минутата е 91-а, противникът- Емполи, резултатът е 0-0. Интер губят с 0-1, а Матераци става за посмешище и дните му в Интер изглеждат преброени. Два месеца по-късно вкарва гол на финала на световното в Германия и е един от героите на първенството.

6. Като стана дума за голове в последните минути... Мачът е квалификация Финландия-Унгария, финландците имат нужда от победа, за да се стигнат до бараж. Тече 92 минута, резултатът е 1-0, когато те вземат нещата в свои ръце и успяват да си отбележат изравнителен автогол след комбинация от 4 паса! Гледайти клипчето от 1:30 нататък.

7. Болката им едва ли е била по-голяма от тази, изпитана от Крис Брас. Защитникът на Бъри не само си вкарва автогол, но едновременно с това счупва носа си.

8. Вратарят на Астън Вила Енкелман забрави ролята си на терена в най-неподходящия момент - дербито срещу Бирмингам. За да бъде унижението пълно, малко след гафа му, противников фен нахлува на терена, за да се изсмее в лицето му.

9. Един от най-очакваните автоголове в историята. След поредица от грешки, довели до отрицателно отношение към него от феновете, в биографията на младия Ники Михайлов липсваше само автогол. И той се постара да го осигури на възможно най-високата сцена -Шампионската лига.

10. Уейн Хетсуел. Ако сте чували това име, то 99% е само по една причина - горната. Голът е отбелязан в мач между Морекам и Форест Грийн през 2000г.