Сгодяването е най-сериозната заявка, че двама души искат да прекарат живота си заедно, като изключим ритуала по встъпване в брак. През последните 15 години в България се наблюдаваше тенденция все повече двойки никога да не предприемат тази стъпка в отношенията си и да отглеждат своите общи деца без брак. Но напоследък влюбените двойки сякаш отново започнаха да се връщат към традициите, вричайки се във вярност пред близките си и пред олтара.

Историята на годежния пръстен може да бъде проследена до древен Рим, но се смята, че древните египтяни и гърци също са предлагали пръстени на избраниците си. Някога се вярвало, че от безименния пръст на лявата ръка тръгва вена, която стига до сърцето - вена аморис.

През II век пр. Хр. римляните имали обичай да даряват бъдещата булка с два пръстена: един златен - за носене пред хората, и един железен - за вкъщи. Това било характерно и за останалите римляни, не само за годениците.

През 860 г. Папа Николай I описал в кореспонденция с българския цар Борис I какви са приликите и разликите между Римокатолическата и Източноправославната църква. Папата писал, че според тяхната традиция мъжът дава на годеницата си пръстен.

Снимка 394898

Източник: iStock

Диамантените пръстени

Първият известен случай на даряване на диамантен годежен пръстен е от 1477 г., когато ерцхерцогът Максимилиан I Австрийски дал такъв на годеницата си Мария Бургундска. Това се превърнало в модел за подражание сред богатите влюбени.

Когато около 1872 г. производството на диаманти се повишило осезаемо, обикновените хора също вече можели да си позволят да подаряват такива пръстени на бъдещите си съпруги. През 30-те години на XX век, по време на Голямата депресия в Америка, цените на диамантите спаднали драстично.

Популярността на годежните пръстени обаче била значително намаляла сред младите, и така през 1947 г. корпорацията De Beers, която се занимавала с добив, обработка и продажба на диаманти, провела мащабна рекламна кампания с мотото "A diamond is forever" и наложила разбирането, че един пръстен не може да бъде годежен, ако не е с диамант.