Въпреки нестабилното време и пролетните валежи над 100 000 души, сред които фермери от цялата страна и гости от 24 държави, посетиха петото юбилейно издание на Националния събор на овцевъдите в България. Събитието се проведе от 6 до 8 май край Петропавловския манастир до Лясковец и привлече с колоритна програма и много атракции хора от цялата страна. Метеорологичните условия и дъждовете не стреснаха дошлите да видят изложенията на занаяти, селскостопанска техника и оборудване за животновъдството, месни и млечни овчи и кози продукти, както и фермерските състезания през трите дни на Събора.
Над 55 занаятчии, 17 фирми със селскостопанска техника, оборудване и фуражи, 10 производители на местни и млечни овчи и кози продукти се представиха на Събора.
Кметът на Велико Търново Даниел Панов като председател на Националното сдружение на общините и кметицата на Лясковец Ивелина Гецова, в присъствието на дипломати от Беларус, Мароко, КНДР, Кувейт, Русия и Молдова и представители на браншови организации от 18 държави от Европа и Централна Азия, срязаха лентата за откриване на събитието. Поздравителни адреси за старта на Събора изпратиха министърът на земеделието и храните Десислава Танева и министърът на туризма Николина Ангелкова.
Първият ден от Събора, 6 май на връх Гергьовден, започна с калоферски гайдари, разлошки зурни и емблематичната народна песен „Излел е Дельо хайдутин“. Всички посетители аплодираха 7-годишната Мария Бечева от Чепеларе, която по неповторим начин изпълни излетялата в космоса родопска песен. Чевермета и пататници по родопски, специален Гергьовски курбан, приготвен на място от Ути Бъчваров, ястия по стари рецепти и автентична кухня от региона и съседна Румъния изкушаваха посетителите в кулинарните зони. Сред най-посещаваните места бяха зоните за директни продажби, в които родни производители предлагаха овчи и кози млечни продукти. Развитието на овцевъдството у нас през вековете беше представено в мобилни музейни експозиции. Голям интерес предизвика пътуващото читалище „Бащино огнище“, което в своята експозиция на колела представя българската войнска чест. Стотици деца се забавляваха в детската творителница, а сред тях бяха деца от Училището по занаяти и изкуства „Димитър Екимов“ в с. Русаля и от Дома за деца лишени от родителски грижи „Димчо Дебелянов“, Силистра.
В рамките на Събора на 7 май се проведе и кръгла маса за състоянието и перспективите в овцевъдството с участието на представители на браншови организации от 18 държави от Европа и Централна Азия.
Последният ден на Събора, 8 май, овациите на публиката събраха участниците в народните борби. На официална церемония в неделя бяха връчени и наградите от Фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“, в който се включиха над 2000 изпълнители. Журито единодушно присъди Голямата награда за изпълнение на едноименната песен на 15-годишната Петя Станева от школата по народно пеене при Национално училище по изкуства „Добри Христов“, Варна. (всички победители в конкурса може да видите по-долу в документа)
Заради наложените мерки за сигурност във връзка със заболяването нодуларен дерматит тази година на Събора нямаше изложения на овце и кози. Различните породи бяха представени алтернативно, чрез специализирана фотоизложба. Посетителите обаче видяха състезания на коне тежковози, изложения на Каракачанско куче, специализирана изложба на Българско овчарско куче и международна кинеложка изложба.
Съборът на овцевъдите в България е събитие единствено по рода и мащабите си не само в България, но и на Балканския полуостров и без аналог в Европа. То се организира от Фондация „Наследство в бъдещето“ и Национална асоциация за развъждане на млечни овце в България (НАРМОБ), със съдействието на Министерството на земеделието и храните на Република България и подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.