По повод деня на Мартин Лутър Кинг - младши, един от най-големите активисти и борци за равенство, решихме да направим селекция на седем от най-добрите филми, засягащи проблемите с расизма и робството на афроамериканците през изминалите години.
Мартин Лутър Кинг е един от най-значимите оратори в историята на Америка. Той отдава живота си на каузата за равни граждански права, като до смъртта си се бори за общество, в което цвета на кожата няма значение.
"Селма" (2014 г.)
"Селма" е всъщност биографичен филм за самия Мартин Лутър Кинг и няма как да не започнем от него. Режисьор е Ейва ДюВерней, а в центъра на сюжета са демонстрациите от 1965 г. и маршовете от Селма до Монтгомъри в Алабама, известни още като "Кървава неделя".
"Селма" има четири номинации за Златен глобус, включително за най-добър филм - драма, за най-добър режисьор и за най-добър актьор. Сред популярните имена във филма са тези на Куба Гудинг Джуниър и Опра Уинфри.
"12 години в робство" (2013 г.)
Връщаме се година назад към друго емблематично заглавие от 2013 г., а именно историческата драма "12 години в робство", заснет по романа на Соломон Нортъп от 1853 г. Филмът проследява истинската история на свободен афроамериканец - син на освободен роб, който един ден се превръща в роб.
Екранизацията има три Оскара за най-добра поддържаща женска роля за Лупита Нионг'о, за най-добър адаптиран сценарий за Джон Ридли, и за най-добър филм. Сред продуцентския състав са Брад Пит (който и участва във филма) заедно с Чуетел Еджиофор, Майкъл Фасбен, Бенедикт Къмбърбач и други. Зад музикалното оформление стои Ханс Цимер.
"Иконом на седем президента" (2013 г.)
"Иконом на седем президента" е исторически филм, който засяга расизма и робството, като разкрива една драматична история по действителен случай.
Юджийн Алън е иконом в Белия дом, но се е родил сред неграмотни работници в памукова плантация. Затова и отлично познава, при това съвсем отблизо, робските условия за живот на афроамериканците в Щатите през 30-те години на миналия век. Въпреки това, а може би именно заради това, той попада в Белия дом и в продължение на 34 години е иконом на седем президента.
Режисьор е Лий Даниълс, а сред главните действащи лица са Форест Уитакър, Опра Уинфри, Марая Кери, Джон Кюсак, Джейн Фонда, Лени Кравиц, Робин Уилямс и други.
"Джанго без окови" (2012 г.)
"Джанго без окови" е уестърн на Куентин Тарантино, който е и режисьор, и сценарист. Филмът се развива две години преди Гражданската война в Америка и представя историята на един роб, който се опитва да извоюва своята и на жена си свобода.
В главните роли са Джейми Фокс, Самюел Джаксън, Кристоф Валц и Леонардо ДиКаприо.
Бюджетът за заснемането на "Джанго без окови" е 100 млн. долара, а това, което прави като приходи в световен мащаб, е 425 млн. долара. Така филмът се превръща в продукцията с най-много приходи на Тарантино.
"Помни титаните" (2000 г.)
Какъв по-добър начин да събереш два воюващи лагера, от това да ги съюзиш срещу общ враг? "Помни титаните" е създаден по реалната история на гимназиален отбор от американски футбол, който през 1971 г. се сблъсква с огромен проблем - расово напрежение между играчите.
Продуцент е Джери Брукхаймър, а в главните роли са Дензъл Уошингтън и Уил Патън.
"Амистад" (1997 г.)
"Амистад" е от 1997 г. и излиза под зоркото режисьорско око на Стивън Спилбърг. Филмът показва реалната история за бунта на робите на едноименния кораб през 1839 г., както и съдебния процес, последвал въставането на афроамериканците. Делото е окончателно разрешено от Върховния съд на Съединените щати през 1841 г., като процесът отеква в много от американските и международните медии.
В актьорския състав на "Амистад" са Морган Фрийман, Антъни Хопкинс, Джимон Хонсу, Матю Макконъхи, а музиката е дело на Джон Уилямс. Филмът има няколко номинации за Оскар и Златен глобус.
"Време да убиваш" (1996 г.)
Нормално ли е бели мъже да изнасилят момиче от афроамерикански произход и да им се размине? Ще оправдае ли американският съд подобно деяние? Това са само част от въпросите, които търсят отговор в историята на филма "Време да убиваш" - адаптация по едноименния роман на Джон Гришам.
В актьорския състав са Матю Макконъхи, Сандра Бълок, Самюъл Джаксън, Кевин Спейси, Ашли Джъд, Чарлс С. Дътън, Доналд Съдърланд и други.
Хирам
на 10.02.2019 в 11:49:33 #2безумието е обладало американската култура и широки интелектуални среди. това с расизма, обратната дикриминация, ми тоо, толерантност и пр. преекспонирани щуротии и направо да си кажем - дивиации, просто отвращават нормалните хора. Превъзнасянето на черните, превръщането им в жертва и дискриминацията на белите хора е отричане на нормалността, подигравка с адекватността и обида за всички нормални здравомислещи морални хора по света. Няма как да се приемат такива глупости, пората отвръщат поглед и се затварят за такава "култура". ИЗвестно и на бебетата е, че 99% от изнасилванията и 75% от убийствата в САЩ се извършват от цветнокожи. Това, че затворите в САЩ са 90% пълни с негри и латино цветнокожи не е дискриминация, а точно отражение на криминалната активност по раси, защото никой не може да обвини американското правосъдие в необективност! всички тези филми са очевиден бълвоч!
beretta
на 16.01.2018 в 12:54:56 #1Американска история Х