Някои наричат пещера Магурата осмото чудо на света. Други твърдят, че влизайки в нея, човек попада в “долната земя” от приказките.

Пещерата се намира намира до село Рабиша, на около 25 км северозападно от Белоградчик.

Снимка 241781

Магурата е една от най-големите български пещери. Площта на пода се изчислява на над 28600 кв. м., а кубатурата - на над 65535 кубични м.

Фантастични са образуванията в пещерата - сталактити, сталагмити, сталактони, синтрови джобчета, пещерни бисери, "пещерно мляко". Някои от тях, освен с красота, поразяват и с размерите си - "Големият сталактон" има височина над 20м. и диаметър на основата 4м. "Падналият бор" - най-големият сталагмит в изследваните български пещери, е дълъг над 11 м., диаметърът в основата му е около 6 м.

Снимка 241782

Бисерът на пещерата без съмнение са уникалните скални рисунки. Според специалистите те са на поне 7000 години. Изобразени са сакрални и ловни сцени. Слънчевият годишен календар от късния енеолит с добавки през раннобронзовата епоха е с голяма точност и прецизност на записите.

Снимка 241780

В Българския културен институт в Париж заместник-министърът на културата доц. д-р Бони Петрунова и Ангел Чолаков, посланик на Република България в Париж и посланик на България за ЮНЕСКО, ще открият фотоизложбата “Пещерата Магурата - легенди от праисторията“ на Цветан Четъшки.

Събитието е част от Националния план за отбелязване на 60-годишнината от членството на Република България в ЮНЕСКО и е свързано с подготовката на номинация за включването на скалните рисунки от пещерата Магурата в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.