Доктор Поуст, таен психиатър на световните лидери
Благодарение на американските телевизионни сериали всички ние сме слушали за експертите, които помагат на полицията да разкрива серийните убийци. Виждали сме ги как работят, разгадавайки маниите на някой serial killer1, анализирайки и най-дребните детайли от неговото ежедневие, как разплитат детството му, за да пресъздадат функционирането на неговата психика и тайните му мотивации. Всички сме потръпвали при успехите на тези проницателни ченгета, възхищавайки се на способностите им да отгатват - тръгвайки от някоя невинна подробност - къде и кога ще се случи следващото престъпление. Днес тези profilers, както ги наричат на английски, са задължителни за полицейските институции.
Онова, което по-малко знаем, е, че психолози с подобни методи работят за тайните служби, за дипломацията и за армията, както и за политическите лидери. Мисията им е да съставят психологически профил на определени политически водачи, приятелски или неприятелски. В професионалния жаргон тези политици се наричат key leaders2. А психолозите, натоварени със създаването на профилите, наричат key leader profilers, буквално „профайлъри на ключови лидери".
Във филмите профайлърите на серийни убийци често са привлекателни герои с гениална интуиция. В истинския живот key leader profilers изглеждат по-скоро като притеснени очилатковци, дешифриращи тонове хартия, прекарващи дни наред в екипна работа върху планини от писани или филмови документи. Заключенията им са сдържани, предпазливи и сухи и не се вписват в опростенческия сценарий на телевизионния сериал. При все това работата, която вършат, е също толкова завладяваща, но с много по-важни последствия, отколкото тази на профайлърите на серийни убийци.
Не си струва да търсите професията „профайлър" в телефонния указател или в интернет. Тя не съществува официално. Разбира се, намират се, особено в университетските среди, психолози с интерес към политическата психология. Очевидно някои от тях са в изгодно положение и не скриват своята дейност. Но когато ги попитате дали работят за политици, за армията или за някоя правителствена агенция, те ви поглеждат изненадано. И бързат да отрекат всякакво участие в политическите, дипломатическите или военните дела.
Трябва да ги разберем. Дискретност и конфиденциалност - това са двете основи на необикновения им занаят. Тези key leader profilers имат нужда от спокойствие. За да работят дискретно. Защото във въпросната малко известна професия съществува нещо като омерта. Профайлърите не говорят за работата си. Или поне не казват всичко. Официално те са психолози, психиатри, професори, изследователи, антрополози, социолози, етнолози или сексолози. Някои работят пряко за правителствени агенции - като Агенцията за национална сигурност, или ЦРУ в Съединените щати, или пък за службите за психологически операции на различните родове войски. Някои от тях са военни, други - цивилни. Някои са на пълен работен ден, повечето работят по договор. Рядко за много пари - професията е зле платена. Почти винаги работят поради интелектуална страст. Понякога договорът идва от политици, които искат да опознаят по-добре противника. Или защото искат по-добре да опознаят себе си и да се усъвършенстват.
Последното е по-рядко. Можем да се досетим - политиците не се доверяват на профайлърите. Не искат да чуват някои засягащи ги истини. Предпочитат да вкусват меда на ласкателите си или да слушат песента на сирените от сондажите. Твърдят, че психолозите говорят глупости. Грешат.
Откъсът се публикува с изричното разрешение на ИК Колибри