От забравените древни светилища до свръхмодерните военни съоръжения Климчук и Уорнър ни повеждат на пътешествие из най-тайнствените места на планетата.
Световният интерес към гностицизма, алтернативната история, окултното, конспиративните теории, извънземните и пр. подтиква авторите да търсят отговор на загадките, които вълнуват човечеството днес.
Убедени, че истината е по-интересна от измислицата, Климчук и Уорнър развенчават много от нашумелите „мистерии", които се оказват обикновени фалшификати. Съществува ли несметно съкровище на тамплиерите или пагубна тайна, която заплашва християнството, скрита в Рен льо Шато?
Не, това е измислица на един ресторантьор. Рослинския параклис е тамплиерско светилище? Невъзможно, защото е построен 150 години след унищожаването на ордена.
Централата на Опус Деи и известният хотел „Билдерберг" в Холандия също се оказват по-прозаични, отколкото ни се иска, въпреки че във втория случай не може да отречем концентрацията на значителна власт...
Но това не означава, че Климчук и Уорнър се стремят да развенчаят митовете. Напротив - желанието им е да насочат погледа ни към тези места и организации, които наистина заслужават нашето внимание. И читателите, които търсят истински загадки и солидни доказателства, няма да бъдат разочаровани.
Освен „обичайните заподозрени" като Зона 51 и „Череп и кости", тази книга ще ни отведе до места и реликви, за които малцина от нас са чували:
- суперсекретното съоръжение на американското правителство Маунт Уедър, където вицепрезидентът Чейни се укрива след атентатите на 11 септември;
- Пасето ди Борго, древния таен тунел във Ватикана, който папите използват за бягство;
- Вълшебната врата в Рим, която омайва с тайнствените си символи;
- замъка Вевелсбург в Германия, където Химлер създава „черния Камелот", за да вдъхнови убийците от СС;
- пещерата на „Беати Паоли", тайно общество на наемни убийци с черни мантии и качулки в Палермо, Сицилия;
- Монте Кристо, най-охранявания остров в света, където огромно съкровище чака да бъде изровено;
- „Полярния рай", където се съхраняват семена от всички растенията по света като предпазна мярка в случай на екологична катастрофа;
- Параклиса на кивота в Аскум, Етиопия, където според слуховете ревностно се пази Свещения кивот - ако е истина, това би било най-забележителният исторически и религиозен обект, запазил се до наши дни;
- масонския параклис в Пушкин (Царское село), Русия, който се смята за мястото, където се е решила съдбата на руската монархия и на царската фамилия Романови;
- централата на „Кутс и компания" в Лондон, наричани „банкерите на кралицата", чийто клиенти са известни личности като Брам Стокър, Шопен, Берлиоз, британското кралско семейство;
- потайните частни швейцарски банки, чийто трезори пазят съкровищата на най-богатите хора на планетата;
- легендарните американски университетски общества, чието влияние формира доста от лидерите на САЩ.
И още много други...
Авторите са успели да намерят, сортират и представят сбито детайлите за най-потайните места по света. Книгата предлага привилегирован достъп до 150 непознати светини, убежища, тайни общества, секретни бази, частни клубове, исторически реликви, загадъчни острови. Читателите ще имат възможност да „разгледат" обекти, които дори не са отбелязани на картите. Това е единствената научнопопулярна книга в областта, която покрива такъв широк диапазон от теми и същевременно се отличава с дълбочина на представените доказателства.
Информативна и увлекателно написана, „Загадъчните места" е рог на изобилието за всеки, дръзнал да научи повече за загадките на нашето време.
За авторите:
Стивън Климчук е пътешественик, корпоративен стратег, консултант, хоноруван преподавател в Оксфорд. Той е бил директор и член на съвета на престижния Световен икономически форум в Женева и член на програмния комитет на Давос. Работил е в „Голдман Сакс и Бейн" през осемдесетте години на ХХ век, а фондация „БМВ" в Мюнхен го определя за „Млад световен лидер".
В свободното си време Климчук изследва лично много от загадъчните места, описани в книгата, понякога заедно със съпругата си, която не одобрява това, и трите си дъщери, въпреки съпротивата им.
Джералд Уорнър Крейгънмади е известен шотландски журналист и бивш политически съветник на министър от кабинета на Обединеното кралство. Рубриката му във в. „Телеграф" „Само аз ли съм?" е една от най-популярните в Британия. Освен многобройните си появи по радиото и телевизията той е автор на шест книги по специализирани исторически теми, фолклор и куриози.
Самият Крейгънмади е бил кандидат за Парламента. Многоуважаваният земевладелец на Крейгънмади (пълната му феодална титла) поддържа връзки с няколко знатни европейски рицарски ордена. През свободното си време се занимава с хералдика и генеалогия и обича да пийва вино в приятна компания.