"Ако се слушах, щях да се чуя"
Не се научаваме да общуваме нито в семейството, нито в училище. Повечето от нас още от детството биват привиквани да отговарят на очакванията на другите, без да чуват вътрешния си глас. По-късно, като зрели хора, попадаме в капана на антиобщуването - на неспособността да слушаме и да се слушаме, да чуваме и да се чуваме. Но да оставим да говорят авторите.
В тази книга ще споделим с читателя някои от откритията си, ще забием жалоните по пътя към успешната комуникация, която ще ни позволи да чуваме другия и да му говорим така, че да ни чуе. Този път към живото общуване ще ни позволи главно да чуем себе си, да се свържем с най-доброто, с неподозираното, което се крие у всеки от нас.
Всеки сам отговаря за страданието и за радостта си, никой друг не може да изпита вместо него емоциите му на удоволствие или мъка. И всеки е дълбоко зависим от своята среда, която тръгва от биологичното, социалното и културното му наследство, за да стигне далеч отвъд звездите, които, там някъде в необятното небе, със своето местоположение, със своето излъчване, със своето движение също най-вероятно влияят върху това, което сме и което вършим.
Жак Саломе, Силви Галан
Френският психосоциолог и писател Жак Саломе (р. 1935 г.) е автор на 40 книги, посветени на общуването в двойката и семейството, както и на 10 романи и поетични сборници. Две книги от това изумително богато творчество са публикувани в ИК "Колибри": "Бъди верен на себе си" и "Аз + ти = ние". Една от най-популярните му книги, постигнала огромен успех и досега неиздавана в България, е "Ако се слушах, щях да се чуя".
Силви Галан е психолог и психотерапевт, дългогодишен директор на Центъра по детска психотерапия в Лозана и водеща на групи по психодрама. Автор е на още две книги в сътрудничество с Жак Саломе.
Днес, 28 октомври, излиза от печат "Ако се слушах, щях да се чуя"