На 1, 2 и 3 декември в рамките на традиционните филмови дни "Лукс" предстоят прожекции с вход свободен на трите филма финалисти, наградени с престижната европейска едноименна награда - "Уестърн", "Кръвта на саамите" и "120 удара в минута".
Те ще бъдат представени пред българската публика в седем различни града - София, Пловдив, Варна, Благоевград, Плевен, Стара Загора и Смолян.
В София прожекциите са в Дом на Киното от 19:00 ч. в петък (1 декември), събота (2 декември) и неделя (3 декември).
"Уестърн"
Петъчната вечер е посветена на "Уестърн" на Валеска Гризебах - копродукция между Германия, България и Австрия, чието действие се развива у нас. Филмът разказва за група немски работници, които участват в изграждането на хидроелектроцентрала в отдалечено, непознато за тях място с чужда култура.
След прожекцията ще има дискусия с част екипа - българските копродуценти Chouchkov Brothers, както и с евродепутати от Комисията по култура и образование в Европейския парламент.
"Кръвта на саамите"
Филмът е дело на Аманда Кернел, копродукция е между Дания, Норвегия и Швеция и спечели единадесетата филмова награда "Лукс". Прожекцията е на 2 декември от 19:00 ч.
"Кръвта на саамите" разказва за възрастна дама, която се връща у дома в северна Швеция, за да открие, че отхвърлянето на нейните корени е самозаблуда.
Филмът проследява личната история на една жена, като същевременно разкрива необичайните нрави и разбирания на коренното население на северната част на Скандинавския полуостров.
"120 удара в минута"
Неделната вечер е на френския филм "120 удара в минута" на режисьора Робен Кампийо. Отличен е с две награди на фестивала в Кан - Голямата награда на журито и на ФИПРЕССИ в конкурса.
"120 удара в минута" отдава почит на политическия активизъм, превръщайки се в модерна класика на гей киното. Разказвайки свои лични преживявания, Робен Кампийо представя случилото се през 90-те години с парижката група активисти ACT UP, чиято мисия е да привлече общественото внимание към болните от СПИН.
Трите филма финалисти, наградени с "Лукс", се прожектират в 28-те държави членки на ЕС по време на Филмовите дни Лукс между септември и декември. Това се прави с цел по-добро разпространение на европейски филми на територията на ЕС, промотиране разнообразието на европейското кино пред възможно най-много европейци, както и предизвикване на дискусия по основните обществени въпроси, разгледани в избраните филми. Европейския парламент заплаща разходите по изготвянето на субтитри за трите филма финалисти на 24-те официални езика на Европейски съюз.