През 2014 г. Ювал Харари - израелски професор по история, става световна сензация. Причината е английското издание на книгата му "Sapiens. Кратка история на човечеството" (изд. Изток-Запад), която проследява човешката история достатъчно завладяващо, за да си спечели почитатели като Бил Гейтс, Марк Зукърбърг и Барак Обама. Следва не по-малко любопитната "Homo Deus. Кратка история на утрешния ден" (изд. Изток-Запад).
Третата книга на Харари излиза на български този месец и се казва "21 урока за 21-ви век". Тя е своеобразно проучване на най-важните глобални въпроси, които вълнуват съвременния човек - как да се предпазим от фалшивите новини, колко важна е религията в днешния свят, ще ни изместят ли роботите, колко страшен е тероризмът, как да запазим свободата си в ерата на big data.
Източник: Изток-Запад
"В тази книга искам да се съсредоточа върху тук и сега, но без да губя дългосрочната перспектива. Как могат прозренията за далечното минало и далечното бъдеще да ни помогнат да осмислим настоящите дела и непосредствените дилеми пред човешките общества? Какви са днешните най-големи предизвикателства и избори? На какво трябва да обърнем внимание? На какво трябва да научим децата си?", пише Харари в предговора й.
"21 урока за 21-ви век" е разделена на 21 глави, като много от тях са в отговор на въпроси, зададени от читатели, журналисти и колеги. Сред тях например са какво е значението на възхода на Доналд Тръмп и дали Европа трябва да продължи да приема имигранти.
"21 урока за 21-ви век" (29 лв.) е в книжарниците от издателство Изток-Запад