Както стана ясно снощи (авторът има предвид сряда, 23 април - бел. ред.) в Music Idol, за да станеш музикален идол (или по-скоро "айдъл") не е нужно да пееш добре. Казаха го неведнъж Иваниандрей и журито. Нужно било да имаш излъчване на звезда, а пеенето някак си може да се догоди. Никой не обясни гама лъчи ли трябва да излъчваш или някакво друго космическо лъчение.

В оригиналния си вариант предването се казва Pop Idol, но при нас Поп-а го премахнаха, заради потърсени авторски права от Светия синод. Да не бяха го кръщавали Music, а примерно Bulgarian Idol или дори Български идол, но явно не е много апийлинг и тренди да си превеждаш заглавията на шоутата.

Изказванията на „продуцентите” и направеният от мен фундаментален социално- икономически анализ ме доведоха до следните няколко заключения:

Участниците:

Нора – няма да спечели, защото пее прекалено добре, което не е в неин плюс. Трябва малко по-сдържано по отношение на гласа и повече по отношение на гама лъчите.

Ивайло – няма да спечели, защото, както се видя, да можеш да изпееш всяка песен не е достатъчно.

Тома – няма да спечели, защото е метъл. Метълът не е много "айдъл".

Ясен – няма да спечели, защото с тези уши прилича на чайник, избягал от къщи. Домакинските пособия не попадат в категорията "айдъл".

Деница – няма да спечели, защото като погледне надолу, не си вижда върха на пръстите, което също не е "айдъл".

Ана – няма да спечели, защото има повече западноевропейско в нея, отколкото е подходящо за български "айдъл".

Били Айдъл също няма да спечели.

Кой тогава ще спечели?

Залагам цялата ви месечна заплата, че ще е единият измежду Денислав и Шанел. Първо, и двамата не са кой знае какви вокалисти, но се справят относително прилично с музиката. Освен това са най-млади и най-податливи на бъдещо префасониране с минимални усилия, защото нямат някаква ярка персоналност. Ще им пришият необходимите гама лъчи, за да „айдълстват” и като цяло ще ги впишат в концепцията на „формàта”.

Да видим дали ще уцеля с предсказанията, че после направо да ходя в „Ясновидци”.

Интересният въпрос за мен е как се измислят универсални критерии кой ще е по-подходящ за „идол” от друг. Гласуването на хората със смс-и не е представителна извадка - както се видя при елиминациите, роднините загряват телефоните повече от всеки друг. Не че е задължително да има някаква извадка, но и не е лошо, когато поставената цел е толкова претенциозна.

Телевизията е станала толкова предсказуема заради желанието да се копае само в една и съща градинка, като само се сменя вида наторяване. Без значение, че плодовете, които тя дава, са еднакво пластмасови и потребителите вече не умират да ги тъпчат в потребителската си кошница.

П.С. Дай по-точно предсказание, ако можеш! (забранено за служители на телекомуникационни компании и телевизионни продуценти)

http://tataf.blogspot.com/