Напоследък прекарвам известно време в разучаване на възможностите за обучение в чужбина.
Ако някой ще ме пита защо, ще отговоря: "Защото тук на никой не му пука". Защото тук никой не взима висшето образование насериозно. Изисква се такова, но не се предлагат реални възможности за него. Защото какво си учил и какво работиш често нямат никаква връзка. Защото тези хора, от които се възхищавам най-много като образование, като интелект, като светоглед и мироглед, почти винаги са учили навън. Не знам дали причинно-следствената връзка е: умните отиват навън, или отишлите навън стават умни, но е факт.
И просто ми омръзна. Да се опитвам да се образовам самостоятелно, да търся, да чета, да уча, а да ме гледат все едно съм луда.
Да разказвам ентусиазирано за плановете си за развитие и да ми обясняват, че нямат шанс за реализация, защото “нямам образованието” (т.е. нямам как да се сдобия с него тук), да ми обясняват как любимата ми специалност не е истинска професия и как няма да имам полза от нея. Как ще бъда некадърна (като всички останали съвременни студенти), защото съм нямала преподавателите и учебниците.
Омръзна ми да уча по учебници, които са по-стари от мен. И ми омръзна от покровителствено отношение тип “тя е малка и наивна и вярва, че може да промени нещо в света около нея”.
Ехооо! Светът МОЖЕ да се промени. И се променя - всеки миг, всеки час. Въпросът е дали искаш да стоиш като пътен знак, да въздишаш и да се оплакваш или да се скъсаш от упорство, но да постигнеш това, което мечтаеш.
Да, ясно е, може да се окаже, че накрая нищо не е станало. Но е по-добре да си опитал и да не си успял, отколкото никога да не си опитвал просто от страх.
Вярно е, най-големият враг наистина е страхът.
А днес всеки го е страх.
Страх, че няма да има пари. Че няма да има какво да яде. Че няма да има къде да живее.
Страх, че “онези горе” пак ще измислят нещо и ще го оберат, затова обезверен, предпочита да се свие в дупката си. Да се блъска в тъпата си, ниско платена работа, съсипвайки живота и бъдещето си от едното шубе. Съсипвайки по този начин и живота на децата си, защото ще ги обучи да бъдат също толкова обезверени и ограничени като себе си.
Около мен е пълно с работещи студенти. Учат, каквото учат и почват работа. Превръщат се в полу-сериозни възрастни. И завинаги остават на тази възраст или набързо се превръщат в сърдити лелки и чичковци.
Не успявам да обясня, че е по-разумно да се развиеш колкото може повече докато си още самостоятелен, свободен и необременен с чужди нужди и изисквания (семейство, жилище на изплащане, деца), че е сега моментът да пътуваш, да учиш езици, да танцуваш, да посетиш света, да чуеш и чуждата гледна точка, да идеш другаде и да видиш, че всички хора са просто хора, не черни, не бели, не жълти, лилави, не христяни, евреи, мюсюлмани, муунисти, а просто… хора. Че сега е моментът да си дадеш сметка колко е голям светът, как трябва да намериш своето кътче в него. Да се анализираш, да видиш как се променяш, да разбереш за какво мечтаеш, да разбереш какво искаш от себе си, за да си щастлив и някой ден да разбереш какво искаш от живота си. Да разбереш какво искаш да постигнеш… И да бъдеш не само физически, но и морално пораснал. Да бъдеш личност, не просто поредното стръкче зелена трева, уникално и едновременно с това като всички останали. Да допринесеш… с нещо. Било то и в общите нива на щастие в света. Като просто си щастлив от себе си. А не нещастен, неудовлетворен, неразбрал, сърдит, ограничен, тесногръд, с изгубено детство и изпреварила отговорност.
Напоследък коментирам с близки, че не знам накъде съм тръгнала и за какво се боря. И че не мога да видя път пред себе си. Нямам ролеви примери в обществото. Образованието е объркано, политиката е абсурдна, обществото е обезверено. Единственото, което може да се направи, е да се създаде малък пашкул, където да действаш, опитвайки се да се изолираш от другите, от това, което не харесваш и не одобряваш.
Е, това не желая да го правя.
Не се смятам за къртица. Не ми допада да си заравям главата в земята, не ми харесва да бягам от битки и не ми харесва да седя отстрани и да мрънкам как все нямам късмет, как всичко е срещу мен и как просто нищо няма смисъл.
Не желая да се хвана като сервитьорка (1500 лв. заплата месечно, здравно осигурена за същата сума, без бакшишите) вместо журналист (500 лв. месечна заплата ~, някакви допълнителни статии, сaмостоятелно осигуряване). Не желая да стана поредната подиграваща се на мечтите и на високите цели в живота на тези след мен. Апропо, но какво идва след мен? Деца, които не четат, деца, за които върхът на сладоледа е последният албум на Ивана и Калина (или както там се казват споменатите фарфалетки, задължително само с едно име, за да могат да го запомнят, без да е нужно да им го изписват на ръката), деца, чиито мечти се ограничават до скъп телефон, скъпи дрешки, чиито идеал са куклите Братц и… това е.
Представата на обществото е такава. Трудно е да се справиш, когато трябва да се бориш на всяка крачка за правото си просто да си добре образован.
Извод? Смени обществото. Защото не е нормално да трябва да се оправдаваш, да настояваш, да се мъчиш за нещо, което теоретично би трябвало да имаш задължително. Обучи се както трябва, а после, със свежи сили, се върни и промени нещата.
kaloyanv
на 14.07.2008 в 21:20:43 #13Браво, хубава статия. Така е то трябва борба, лошото е че с нея си отиват и нервите и просто живота си отива така. Трябва добре да се знае за какво точно се бори човек и докога трябва да се бори и дали има смисъл и ако има колко ..
orphilius
на 14.07.2008 в 18:33:49 #12Съгласен съм с Русиа. Ми то аз за вече пет години следване един учебник не съм видял. Всеки ходи да си търси това което му трябва и сам решава какво да прочете и какво и не. Така човек се обогатява и като личност. Друг е въпросът че литературата е остаряла, а и нашите учени нищо не публикуват...
sav
на 14.07.2008 в 13:47:13 #11Аз пък само започнах да чета и не завърших четенето на тази статия.Защо ли? Защото виждам и завършили в чужбина как не могат да се реализират нито тук - нито там. Защото ако човек желае може да завърши и тук и да научи нещо (но само с желание) а може да завърши и нищо да не научи - ама само с диплом не става за работа. защото виждам некадърни колеги завършили в чужбина, защото виждам и такива завършили в България как се издигат в световни фирми и заминават на мениджърски позиции в чужбина. Просто човек трябва да е упорит , да натрупа знания и ще успее. А това дали си завършил тук или в чужбина не е гаранция за успех. Хубаво е да се види как е по света - ама гаранция няма
Pycua
на 14.07.2008 в 13:03:29 #10Докато другите са ти виновни и в чужбина да идеш пак няма да ти е добре. Първо по въпроса за висшето образование - Хората които карат висше са по на 20 години. Не може да очакваш да е както в 2ри клас някой да ти стой над главата и да ти казва учи учи. Тук е въпрос на самоинициатива. В университета получаваш знание за съществуването на някой сфери на познанието и ако ти е интересно сядаш и четеш сам, а когато нещо не ти е ясно имаш кой да питаш. А и голяма част от нещата са измислени много преди да се родиш така че не виждам какво лошо има в това да четеш стари учебници. Примерно по математика в старите руски книги има много повече отколкото в сегашните. А по въпроса за работещите студенти - на запад как е. И там работят в McDonald's за да могат да се издържат. А и как искаш да пътуваш и да опознаеш света като нямаш пари. Не е нормално да си станал на 25 и да чакаш мама да ти даде пари за кафе. И никъде не ти дават пари за нищо. Нормално е в началото да взимаш 500лв като журналист, пък ако си кадърен след 2 години ще взимаш 1500. И не знам дали си го осъзнала, но "Ивана и Калина" има навсякъде. Разликата между това да гледаш Планета и MTV не е много голяма. Извод: И тук имаш правото да избираш дали да си образован или не. А навсякъде има проблем с деца неискащи да четат. Щом тук не може да се справиш с проблемите си не трябва да си мислиш че в чужбина ще можеш.
orphilius
на 14.07.2008 в 09:38:18 #9Съгласен съм с голяма част от написанато в статията, но все пак стига сме се жалвали колко зле е в България. Ако сме достатъчно упорити и тук може да се постигне нещо. Завършил съм Археология в СУ. В началото бях много надъхан. Три лета ходихме из България по разкопки с колегите. Заплащането, когато въобще го имаше беше повече от скромно. Е поне беше забавно и интересно, видях много места из страната за които не съм и предполагал, а и се занимавах с това, което ми харесва. Сега съм съвсем разочарован. Карам магистратурата по същата специалност и бачкам в call center за 1200лв. на месец. Магистърската програма е под всякаква критика. На един изпит от миналата сесия, преподавателя ни открито си го каза: "Ми то колеги се е видяло, че с вашата магистратура няма да се получи. Учете немски" и всичко приключва след такива изявления. Работата в call center е временно решение, но кво да се прави, трябва да се гледа напред, ще продължаваме да се борим и да търсим мястото си под слънцето, колкото и мъгляво да изгежда бъдещето.
nakom
на 13.07.2008 в 20:28:55 #8Вечното хленчене, на вечно недооценения човек.В България има глад за кадри, особено в София от където е авторката.Заплатите стават все по-добри, фирмите се разрастват, изобщо растеж има.Не е най-добрата страна за живеене определено, но възможностти - бол.От там нататък - мамо мен не ме оценяват.
sleepwalker
на 13.07.2008 в 15:06:43 #7Кураваре,а паричките за кръчмите още мама и тати ти ги дават,нали?Като почнеш сам да си ги печелиш,ще видиш че не е толкова лесно да живееш живота,който искаш(да правиш каквото искаш).Надявам се,че ме разбра!
raylight
на 13.07.2008 в 14:10:45 #6Защото мирогледът ти е ограничен до Ивана и кръчмите и това те задоволява , но за нас това не стига
dedo
на 13.07.2008 в 11:55:16 #5добра е статията
Bobford
на 12.07.2008 в 22:30:07 #4статията много ми хареса!има сила в нея!и макар да смятам че в чужбина също има много ограничени хора,които винаги поставят граници(говоря специално за Германия) и даже понякога си мисля колко сме различни и интересни ние българите,въпреки това съм съгласна ,че образованието в чужбина би могло да разшири хоризонта на един човек,да му даде база на сравнение и разбира се ако се справи с предизвикателството да вземе диплома,да му даде по-големи вазможности за реализация. А иначе човек не може никога да е напълно свободен ,винаги ще има отговорности(като това да си плащаш квартирата)....но това не го намирам за лошо,част от израстването като личност!За да обобщя просто човек трябва да разбере какво го прави щастлив...и да бъде щастлив...като се казва в статията -без страх!
chesstrainer
на 12.07.2008 в 18:38:22 #3Само така! Успех
Tiesto
на 12.07.2008 в 17:56:09 #2Хубава статия Направи ми впечатление че младите хора на Запад правят точно това,което споменава авторката - обикалят целия свят,любопитни са,;искат да срещнатдруги хора,други култури,да научат нови неща,а не да стоят затворени в черупката си
TheSpider
на 12.07.2008 в 16:23:17 #1Харесва ми, доближава се до моето мнение по тези неща.