От зората на гейминга по света, разработчици и издатели винаги са искали повече пари. Затова те измислиха портването на конзолни игри за PC. Както всичките сте наясно, огромен процент от игрите бяха меко казано зле.
Проблеми с управлението, недоизпипани конзолни менюта, графиката е с ниски резолюция и нямате право да я сменяте, никакви графични настройки, и още, и още.
Списъкът с негативите при портването на една игра може да продължи доста дълго, но от thegamereviews.com са подбрали в хронологичен ред 10-те най-добри порта за изминалото десетилетие.
1. Metal Gear Solid ( Playstation Октомври 1998, PC 2000)
Първата игра, която да се възпозлва напълно от техническата мощ на компютъра и да предостави по-хубава графика, спрямо конзолният си брат. Въпреки проблемите с управлението и конфигурацията на копчетата, играта и до днес остава еталон в гейминг индустрията.
2. Splinter Cell (Xbox Ноември 2002, РС Февруари 2003)
Отново имаме по-добра графика, но истинският диамант тук е подобреното управление, получаващо се от комбинацията клавиатура+мишка.
3. Knights of the Old Republic (Xbox Юли 2003, РС Ноември 2003)
Една от най-добрите игри във вселената на Star Wars не можеше да остане без версия за персонален компютър, добавете по-изчистената графика(особено с включено AA), и въздишащата комбинация мишка+клавиатура и имате игра, която отнесе няколко награди, включително "Игра на годината" от различни издания.
4. Fable (Xbox Септември 2004, РС септември 2005)
Дълго време се спекулираше, че играта няма да се появи за РС, но една година по-късно всичко си дойде на мястото. Геймърите дори получиха бонус материал под името "The Lost chapter".
5. GTA: San Andreas (PS 2 Октомври 2004, РС юни 2005)
Частта от GTA, посветена на негърската мафия и хип-хоп не страдаше от проблемите на по-големия си батко(GTA 4), а именно отвратителната оптимизация за компютри. И до ден днешен четвъртата част има проблеми да тръгне на максимални настройки на доста мощни компютри. Това, което предложи San Andreas обаче е по-добро управление с мишката и модът "Hot Coffe", който добавяше силен еротичен елемент.
6. Jade Empire (Xbox април 2005, РС февруари 2007)
Подобрена графика, добро управление, подобрен изкуствен интелект и две нови трудности. Заслужаваше ли си чакането две години? Определено! Играта стана една от най-добре приетите игри на BioWare.
7.Gears of War (Xbox 360 Ноември 2006, РС Ноември 2007)
В началото не беше много ясно, дали играта няма да остане ексклузвина за Microsoft, но една година след премиерата й тя се появи и за РС. Едно от най-големите й нововъведения бе, че включваше редактор, нещо което винаги е било отказвано на конзолните геймъри.
8. Assassin's Creed (PS3 Ноември 2007, РС Април 2008)
DirectX10, поддържка на X-fi саундкарти, допълни игрови версии. Един заслужаващ си порт.
9.Mass Effect (Xbox 360 Ноември 2007, РС Май 2008)
Една от най-добрите игри за последните няколко години. При преминаването си на PC, тя получава пълна и добра поддръжка на клавиатура, quicksave система, но най-вече безплатни DLC-та, които бяха платени за конзолните потребители.
10.Burnout Paradise (Xbox 360 януари 2008, PC февруари 2009)
Дълги години наред серията бе ексклузивна за различни конзоли, но не намери своя път до компютъра, до едва тази година. РС геймърите получиха т.нар Ultimate Box, в който се съддържаше всичко, което бе излязло за играта. Плюс красивата графика, поддръжката на няколко монитора и удобно управление с всякакви контролери, я нарежда сред едни от най-добрите рейсинг игри въобще, какво остава за портове.