Китайският град Джънджоу може и да има университет, международно летище, над девет милиона жители и да е областен център на централната провинция Хънан, но стана популярен по света с друго. В него се намира и огромният производствен комплекс Foxconn Factory, собственост на едноименния тайвански производител на електроника.

Именно в него е съсредоточена голяма част от производството на технологичния гигант Apple в световен мащаб. Фабриката е същински град в града със своите над 350 000 работници и съвсем заслуженo е позната като iPhone City.

Снимка 355140

Източник: Facebook / Apple

Само допреди десетилетие на мястото на огромните халета има засаждения с царевица и пшеница. През 2010 г. Foxconn изгражда поредната си фабрика със солидна подкрепа от правителството, за да отговори на все по-големите нужди на Apple. Всеки град в провинцията трябва да запълни определена квота с работници във фабриката.

Снимка 355141

Източник: FAcebook / Wayne A. Lazar

Мястото е известно и с това, че служителите там са превърнати в истински роби. Но те пък са категорични, че във всички китайски фабрики условията са едни и същи - ниско заплащане и безкрайни работни часове.

Не са един и два и случаите, в които работниците стигат до самоубийство от отчаяние. Последният е от януари тази година, припомня Business Insider. Заради тези инциденти сградите са опасани с мрежи, които да спасят потенциалните самоубийци.

Снимка 355150

Източник: Facebook / Wanderlustmind

Резултатът от труда на всички тези стотици хиляди китайци е наистина внушителен, когато говорим за произведената продукция. В силните моменти се достига до 500 хиляди телефона на ден.

Това прави по 350 устройства на минута. При пускането на пазара на IPhone X се е наложило всички да работят извънредно и служителите, които са още ученици, не са имали възможност да отидат на училище. Средната възраст е 18-25 години, а стажантите започват от 16-годишни.

Снимка 355142

Източник: Facebook / Whats in my Tech 2.0

В близост до цеховете има общежития, които са обитавани от работещите по шест дни в седмицата, за да имаме последен модел телефон. Повечето служители имат точно определена функция от дългия производствен процес.

Някои от тях лъскат до блясък дисплеите на смартфоните по 12 часа на ден. Средно по 1700 устройства минават през ръцете им за една смяна. След края й идва време за почивка в кампуса и поредните безкрайни часове в халето.