Английско-френските свръхзвукови самолети Concord, които бяха спрени от движение преди повече от десетилетие, тази година празнуват юбилей. На 2 март се навършват 40 години от първия полет на най-бързата гражданска летателна машина.

Повече от месец преди това или на 21 януари 1969 г. се правят първите опитни полети на Concord, като едновременно излитат един самолет на British Airways и един Air France. Тогава първият от тях лети от Хийтроу в Лондон до Бахрейн, а вторият - от Орли в Париж до Бразилия със спирка в Сенегал.

Business Insider публикува статия с няколко интерсни факта, свързани с историята на Concord. Ето ги и тях:

През 1947 г. Къч Йегър преудолява скоростта на звука с експерименталната летателна машина Bell X-1. Малко след това започват опитите за построяване на пътнически такъв самолет.

Така в края на ноември 1962 г. правителствата на Франция и Великобритания подписват споразумение за построяването му. Местните лидери в индустрията – Aerospatiale, която е предшественик на Airbus, и British Aircraft Corporation започват съвместна работа по проекта.

По същото време САЩ и Съветския съюз работят по свои версии на ултразвукови самолети. В крайна сметка Boeing 2702 никога не започва редовни полети. Руският Ту-144 започва такива, но по-късно е спрян от производство заради проблеми със сигурността.

Възраждат Concord – пускат нов цивилен свръхзвуков самолет (СНИМКИ)

Възраждат Concord – пускат нов цивилен свръхзвуков самолет (СНИМКИ)

Aeron и Airbus ще правят съвместно супер бързи летателни машини

Concord развива огромна скорост благодарение на турбореактивния двигател Olympus 593. Той е и причината за следите от дим, по които самолетът е бил разпознаван.

Един от страничните ефекти на летателната машина е силният гърмящ звук, който издава. Заради него полетите на Concord да бъдат извършвани предимно над вода.

Снимки, свързани с историята на Concord, разгледайте в нашата галерия. А по-долу можете да видите видеото от първия полет на самолета: