От 2020 г. насам много се изговори и изписа за COVID-19, защото пандемията от коронавируса наистина промени много начина ни на живот.
Сега, когато всичко изглежда сякаш се е нормализирало, разбираме, че COVID-19 вече не е най-разпространеното инфекциозно заболяване, което води до най-много смъртни случаи.
Според Световната здравна организация (СЗО), туберкулозата го е изместила и се е превърнала в основна причина за смъртните случаи, свързани с инфекциозни заболявания през миналата година, пише Reuters.
Източник: iStock
Миналата година около 8.2 милиона души са били диагностицирани с туберкулоза, което е изключително притеснително. Защото това е най-високият брой на заразени с болестта от 1995 г., когато СЗО започва да я следи в глобален план.
През 2022 г. броят на заразени с туберкулоза е бил също много висок - 7.5 милиона души. Докладът на СЗО показва, че решаването на проблема с инфекциозното заболяване е все още някъде далеч в бъдещето, защото проучванията и изследванията за него се сблъскват с недостатъчно добро финансиране.
Източник: iStock
Най-силно тези проблеми се наблюдават в страните с ниски и средни доходи, които поемат и 98% от тежестта на заболяване. Въпреки това, броят на смъртните случаи заради заразяване с туберкулоза през 2023 г. е бил 1.25 милиона, което е спад в сравнение с 1.32 милиона през 2022 г.
Всъщност туберкулозата е доста древно заболяване, защото изследвания върху човешки останки показват, че тя засяга хората от хиляди години. До 1882 г. обаче не се е знаело какво точно причинява болестта, докато доктор Робърт Кох не успява да открие отговорната бактерия.
Източник: iStock
Според доклада на СЗО, болестта се разпространява по въздушно-капков път (чрез кашлица). Обикновено туберкулозата поразява белите дробове, но може да засегне и други органи. Около 90% от хората, които развиват заболяването са възрастни, и повечето от тях са мъже, отколкото жени.