Когато стане дума за Рила, първата асоциация почти винаги са Седемте рилски езера. И няма нищо случайно - това е най-посещаваното място в планината, а маршрутите около езерата и близките хижи всяко лято се изпълват с хиляди туристи от България и чужбина. Благодарение на лифта достъпът е сравнително лесен, а гледките са повече от впечатляващи.

Но Рила има и друго лице - по-тихо, по-диво и далеч от оживените пътеки. Там няма да стигнем с автомобил, а в повечето случаи дори няма лифт, който да ни спести изкачването. До тези хижи се върви с часове, но именно това ги прави толкова специални. Всяка крачка ни отдалечава от шума и ни приближава до усещането, че планината отново е останала само за нас.

Затова този път пропускаме най-популярните места около езерата и се отправяме към четири рилски хижи, до които се стига единствено пеша - или поне по-голямата част от пътя трябва да извървим сами. Усилието никак не е малко, но наградата са спокойствие, невероятни гледки и едни от най-красивите кътчета на най-високата планина на Балканите.

Защо Смрадливото езеро в Рила носи това странно име, макар да не смърди

Защо Смрадливото езеро в Рила носи това странно име, макар да не смърди

И защо си струва да го посетим

Хижа "Иван Вазов"

  • Начална точка: Село Бистрица, Рилски манастир, хижа Рилски езера
  • До крайната точка: 7 ч. от Бистрица, 6 ч. от Рилски манастир и 4 ч. от хижа Рилски езера

Ако има хижа в Рила, която всеки планинар мечтае да посети поне веднъж, това безспорно е "Иван Вазов". Намира се на 2300 м надморска височина и е най-високоразположената хижа България. До нея не води нито асфалтов път, нито лифт. Единственият начин да стигнем дотам е на собствен ход.

Построена е през 1939 г. и носи името на Патриарха на българската литература. Днес разполага с около 73 легла, електрифицирана е, водоснабдена е и работи целогодишно. Без топла вода е, без обхват на телефона, без връзка със света, а от чешмите тече ледена вода.

Хижата се обновява и постоянно се добавят нови неща, които подобряват условията. Тоалетните са вътрешни, ремонтирани и чисти. В столовата се предлага топла храна, а просторната тераса е сред любимите места на туристите, които пристигат след няколкочасовото изкачване.

Районът около хижата е истински рай за любителите на високата планина. Само за около час и половина можем да стигнем до Седемте рилски езера, а оттук тръгват маршрути към връх Калин, Раздела, Отовишкия връх и хижа "Рилски езера". Вечер гледките към залеза над Северозападна Рила са сред най-красивите, които сме виждали.

Хижа "Заврачица"

  • Начална точка: Боровец
  • До крайната точка: около 4:30 - 5 ч.

Има места в Рила, където дори през лятото можем да прекараме часове, без да срещнем почти никого. Именно такава е хижа "Заврачица", разположена на 2185 м надморска височина по южните склонове на връх Мусала.

Построена е през 30-те години на миналия век, а днес предлага около 75 места за настаняване. Хижата е електрифицирана, има вода и работи през по-голямата част от годината.

В "Заврачица" има столова, предлагат се боб, омлет, няколко вида домашни сладка, напитки (бира, вино и безалкохолни). Спалните се отопляват с печки на дърва. Във фоайето има мивка, а тоалетни са на първи етаж и отвън. Не предлага лукс, но компенсира с тишина, домашна атмосфера и едни от най-хубавите панорами към Мусаленския дял на Рила.

Оттук започват маршрути към връх Мусала, Маричините езера, хижа "Марица" и хижа "Чакър войвода". Районът е богат на ледникови циркуси, а през юли и август склоновете се покриват с алпийски цветя.

Хижа "Белмекен"

  • Начална точка: язовир "Белмекен", град Костенец
  • До крайната точка: 5 ч. от Костенец и около 2:30 ч. от язовир Белмекен

Разположена в един от най-слабо посещаваните райони на Източна Рила, хижа "Белмекен" е идеалното място за онези, които предпочитат спокойствието пред оживените туристически маршрути.

Построена е през 1932 година на брега на Равничалското езеро. Хижата впечатлява с архитектурата си, която е дело на известните архитекти Генчо Скордев и Елена Вараджиева. През 1997 при пожар изгаря стара част и част от по-новата хижа, която по-късно е възстановена.

Хижата се намира на около 2224 м надморска височина и разполага с приблизително 39 места. Има електричество, вода и столова с домашно приготвена храна. Макар условията да са по-скромни в сравнение с някои от по-известните рилски хижи, гостоприемството на хижарите често се споменава като една от причините туристите да се връщат отново.

Оттук могат да се направят преходи до връх Белмекен (2626 м), връх Равни чал, язовир "Белмекен" и няколко красиви безименни ледникови езера. Районът е известен и с това, че предлага едни от най-впечатляващите гледки към рилските била.

Хижа "Македония"

  • Начална точка: ски център Картала, село Добърско и местност Семково
  • До крайната точка: 3 ч. от Картала, 4:30 ч. от село Добърско и 2:30 ч. от Семково

Разположена на 2166 м надморска височина, хижа "Македония" е сред най-емблематичните хижи в Югозападна Рила. До нея не стига автомобилен път и именно затова е успяла да запази спокойствието и усещането за истинско бягство от цивилизацията.

Първата хижа тук е изградена през 30-те години на XX век, а днешната сграда е значително разширена през следващите десетилетия. Разполага с 50 места за нощувка в стаи по седем, девет и 10 легла и едно общо помещение с двуетажни легла за 24 души, електрифицирана е, има течаща вода, отопление и базови неща за хапване и пиене.

Спалните помещения се отопляват с радиатори чрез котел на твърдо гориво, има вътрешен санитарен възел и баня. Сред туристите е известна с добрата си храна и гостоприемните хижари.

3 леснодостъпни хижи в Пирин

3 леснодостъпни хижи в Пирин

Пирин не е само за корави планинари

От "Македония" тръгват едни от най-красивите маршрути към връх Капатник, връх Равни чал, хижа "Семково" и билото на Южна Рила. Районът е богат на обширни високопланински поляни, кристални потоци и гледки, които в ясни дни стигат чак до Пирин.