Синът на основателя на модната верига Mango Джонатан Андич подаде оставка като вицепрезидент на компанията, след като беше задържан от каталунската полиция по подозрение за убийство на баща си - милиардерът Исак Андич, починал при поход в планините Монсерат край Барселона.
В открито писмо до служителите на Mango, публикувано на 26 май 2026 г., Джонатан Андич категорично отхвърли обвиненията. Той нарече обвинението "най-тежкото, несправедливо и неоснователно, което човек може да понесе", като коментира, че доводите по него са извадени от контекст.
Исак Андич е основател на Mango - една от най-известните испански модни вериги в света. Той почина на 71-годишна възраст през декември 2024 г. при падане от скала с височина около 100 метра в планините Монсерат.
Източник: GettyImages
Исак Андич
Смъртта на Исак Андич първоначално беше обявена за инцидент. Полицията е установила несъответствия в разказа на Джонатан, но ги е приписала на състоянието му на шок. Той е твърдял, че е вървял пред баща си и е разбрал за падането едва след като е чул звук от падащи камъни.
Разследването е прекратено през януари 2025 г. поради липса на доказателства. Само месец по-късно Джонатан е назначен за изпълнителен вицепрезидент на холдинговото дружество на Mango.
Месеци по-късно разследването е подновено. Анализ на мобилния телефон на Джонатан разкрива, че преди да се обади на спешните служби, той е позвънил на партньорката си по онова време Естефания Кнут, която е сред свидетелите, разпитани от полицията.
На 19 май 2026 г. Джонатан Андич е арестуван от каталунската полиция по подозрение в умишлено убийство. Съдия е постановил, че Джонатан е "изиграл активна и предумишлена роля" в смъртта на баща си.
В съдебния акт се посочва, че между бащата и сина е съществувала напрегната връзка, породена отчасти от "обсесия на Джонатан с парите", а WhatsApp съобщенията му изразявали "омраза, негодувание, мисли за смъртта и обвиняване на баща му за собственото му положение", цитират обвинението от Guardian.