Остров Мавриций е едно от онези райски местенца на земята, които няма как да не желаем да посетим. Преди дни обаче той бе застигнат от екокатастрофа, след като петролен танкер заседна в близост в Индийския океан, а от него започна да се излива петрол.
И това продължава повече от две седмици, а властите смятат, че вече над 1000 тона гориво се е изляло във водите край острова. В момента притесненията на всички са, че танкерът може да се разцепи на две и замърсяването да придобие огромни размери, защото в него има още цели 2500 тона.
Докато се правят опити за източване на петрола, а правителството обяви извънредно положение, местните не стоят безучастни, а правят всичко по силите си, за да спасят своя дом. И са открили един на пръв поглед нестандартен начин.
Oil Spill in Mauritius: How to Help
— Ariel Saramandi (@Ariel_Saramandi) August 7, 2020
This is a separate thread, where I'll just be posting safe places to support during the crisis. pic.twitter.com/BTJgEZEQlk
Те изграждат бариери, с които да спрат разпространението на горивото. Правят ги от различни материали, сред които слама, листа от захарна тръстика и човешка коса, които абсорбират мазнината. Всичко това се поставя в платнени чували или дълги мрежи, които се пришиват една за друга.
Източник: Instagram / Greenpeace Africa
Така жителите на Мавриций собственоръчно създават километрична бариера за разлива, а много жени доброволно се разделят с косите си и ги даряват за добрата кауза. Човешката коса е перфектният материал за целта, защото отблъсква водата, но се свързва с всяко масло. Един килограм от нея може да абсорбира до цели осем литра масло, предава IFL Science.
Този метод за действие при разливи обаче не е измислен от жителите на острова. Той се използва за пръв път през 1978 г., когато танкерът Amoco Cadiz разлива около 220 880 тона нефт край бреговете на Бретан, Франция.
My paradise island home of #mauritius just suffered a dreadful oilspill. This is a disaster for our wildlife & environment, for our fragile natural ecosystems & for our economy which relies on tourism. They're asking for donations of hair to help clean u… https://t.co/HXjD3TymbB pic.twitter.com/jgkLSi01bn
— Kester "Kit" Grant (@kester_grant) August 8, 2020
В края на 90-те учените от NASA правят проучване, според което 11 340 килограма коса са достатъчни за абсорбирането на 170 хиляди галона разлято масло. Всеки галон съдържа 3,78 литра и може да бъде абсорбиран за по-малко от две минути. Така човешките коси се оказват също толкова ефективни, колкото синтетичния полипропилен, който се използва най-често в случай на разливи.
В момента на Мавриций тече активна кампания за даряване на коса, а местните очакват сериозна помощ от няколко тона и от Франция, която някога е била колониален владетел на острова.