Сомалия е страна, която свързваме с всичко друго, но не и с конкурси за красота. Но и там, където е едно от най-лошите места в света да бъдеш жена, от 2021 г. се провежда надпреварата за най-красива жена. Нейната цел е ясна - да се даде повече гласност на нежната част от населението и да счупи поне малко изолацията, в която те живеят.
24-годишната студентка и гримьорка Аиша Икоу бе провъзгласена за новата Мис Сомалия на церемония в луксозен крайбрежен хотел. Тя бе избрана сред участничките от различни региони на страната от жури, съставено от пет жени и един мъж, както и с гласуването на зрителите. Събраните от техните гласове пари ще отидат за финансиране на пътуването на победителката до конкурсите Мис Африка, Мис Вселена и Мис Свят.
Събитието бе белязано от избухването на взривно устройство само на километър разстояние, което доведе до жертви и ранени. А от сцената Икоу обяви, че ще се бори за по-добро образование на момичетата и срещу ранните бракове. По думите й, конкурсът за красота е част от по-светлото бъдеще за жените в страната. Освен короната, новата мис получи и парична награда от 1000 долара.
Тази година акцентът на конкурса бе да се представят жените в различните им роли в живота. Така сред участничките имаше например полицайка. И въпреки че той дава поле за изява (или пък именно затова), мнозина продължават да смятат, че е в пълен разрез с ислямската и сомалийска култура, защото представя жените като обекти на внимание. Освен това за тях е неприемливо те да се конкурират само на базата физическите си дадености.
Традиционалистите в Сомалия продължават да са на мнение, че ако една жена се облича в тесни дрехи и излиза на подобна сцена, то тя е срам за цялото семейство - нейното място е вкъщи. Оказва се, че дори някои жени приемат конкурсите за красота като събития, които са в разрез с религиозните вярвания в страната, пише BBC.
Организаторката Хами Абди Гас пък е категорична, че е време Сомалия да застане наравно с останалите страни по света, що се отнася до конкурсите за красота. Страната, която е четвърта от долу нагоре в индекса на ООН по равенство между половете, определено има още дълъг път да извърви, докато жените в нея започнат да живеят спокойно. Но всяка стъпка напред е важна и заслужава внимание.