Големият удар на българския бийтбокс е от 2012 г. Тогава Адриана Николова, известна повече като Печенката, печели Световното първенство за бийтбокс за жени в Берлин. Но годината е два пъти златна за България, защото в същото състезание, но в категорията за мъже, друг наш човек - Александър Деянов - Skiller, също печели голямата награда. "Оттогава нашата бийтбокс продукция винаги е била интересна за света", казва днес Печенката.
Година по-късно, през 2013 г., друг невероятно талантлив герой от бийтбокс сцената - Искрен Тончев - Искрата, грабва титлата на Републиканското ни първенство. Ето как този вид изкуство излиза от сянката на специфичната затворена култура на творците на ритъм с уста и прави изключителния талант на бийтбоксърите част от музикалната реалност на много млади хора.
И тази тенденция не е нещо, което се случва тук, на местна почва. Бийтбоксът изживява подем в световен мащаб и, факт - едни от най-добрите в него са българи. Сега двама от тях - именно Печенката и Искрата, обединяват сили и талант в съвместен проект.
Наричат го House Waterfall - микс от вечни хитове, направени в бийтбокс вариант. Но по-интересното е, че най-голямата платформа за бийтбокс - Swissbeatbox, обърна внимание на това парче и го публикува на официалната си страница в YouTube.
Swissbeatbox, по думите на Печенката, е известен с това, че там "могат да се намерят най-добрите от жанра от цял свят и техните специално създадени изпълнения". И добавя: "Няма да съм скромна и ще кажа, че е изключително трудно да заслужиш мястото си там."
Източник: Facebook / Pe4enkata Beatbox
Адриана Николова - Печенката
Появата на Печенката и Искрата в Swissbeatbox очевидно е нещо, което си заслужава вниманието. Също както и новото ѝ парче "Rada", което е вдъхновено от две български народни песни - "Вечеряй, Радо" и "Чичовите конье".
Как решихте да направите House Waterfall?
House Waterfall е първата стъпка на един много по-голям музикален проект, който подготвяме заедно с Искрата. С него се познаваме от 2010 г. покрай националните състезания по бийтбокс.
На всички турнири се отличавахме от останалите претенденти с това, че и двамата правим по-музикален бийтбокс. Още оттогава си повтаряме, че трябва да направим един музикален отбор. И ето ни сега.
Защо Swissbeatbox са обърнали внимание точно на български артисти?
В световен мащаб бийтбоксът вече не е просто сложна техническа имитация на ударни инструменти. Музикалността в това изкуство се цени много и предполагам, че затова са ни харесали. Ние изградихме цяло музикално произведение само с уста.
Swissbeatbox са качвали няколко мои самостоятелни изпълнения, но като че ли за House Waterfall с Искрата се развълнувах и зарадвах най-много - защото работата в екип винаги носи повече наслада.
Подготвяте ли нови проекти?
Работим по още няколко подобни mash up-а (песен или композиция, създадена чрез смесване на две или повече предварително записани песни) и съвсем скоро ще ги видите онлайн.