С изложба "Филмови плакати от 30-те до 80-те години на ХХ век" Регионален исторически музей - Шумен гостува на Културния център на софийски университет "Св. Климент Охридски".
Изложбата има за цел да разработи една позабравена тема в българското приложно изкуство - тази за филмовия плакат.
През последните години поради промяна на структурата на филмовото производство и филмовия показ, създаването на оригинални филмови плакати рязко намаля.
В същото време в архивите на Националната филмотека се пазят голям брой плакати от последните десетилетия. Част от тях ни връщат към любими филми или към светила в българското графично/плакатно изкуство.
Настоящата експозиция включва близо 100 образеца от най-богатите колекции в страната и представя киноафиши на част от най-известните световни и български филми. В нея са изложени плакати на:
"Треска за злато" (1925), "Момичето от север"(1927), "Тарзан" (1932), "Клетниците" (1933), "Така целува Фернандел" (1941), "Чапаев" (1934), "Петър Велики" (1937), "За цял живот" (1930), "Прилепът" (1940), "Крачун и Малчо смели моряци" (1940). Изложени са и плакати на първите български филми, произведени след 9 септември 1944 г., като "Ще дойдат нови дни" (1945), "Калин Орелът" (1950), "Под игото", (1952), "Героите на Шипка" (1954).
Изложбата дава и възможност да се проследи развитието на графичната традиция през миналия век. Повечето киноафиши са изработени на принципа на литографията, което ги прави изключително ценни и интересни. Ярките им цветове и красивите им образи показват духа на тяхното време.
Гостуващата експозиция отвори врати на 7 март, в галерия "Алма Матер" в софийски университет "Св. Климент Охридски" и ще е там до 7 април.
Това е месецът, в който учебното заведение е домакин и на част от програмата на 21-то издание на международния филмов фестивал "София Филм Фест".