Индустриалният пейзаж в българската живопис през ХХ век е изложбата, която ще бъде открита на 19 март от 18 ч. в сградата на бившата Национална художествена галерия на пл. "Александър I" № 1, която сега е част от Националния музеен комплекс-София.
Индустриалният пейзаж в българското изкуство се появява в края на второто десетилетие на ХХ век и е знак, както за настъпващата по онова време модернизация на икономиката и обществото, така и за появата на нови естетически нагласи сред едно малцинство от художници.
Но творчеството им ще се окаже по-късно определящо за бъдещето на българското изкуство. Едни от първите художници, които се обръщат към индустриалната тема са Никола Танев и Сирак Скитник.
Художникът, който превръща индустриалния пейзаж в централна тема на своето творчество през 30-те и 40-те години на миналия век е Васил Бараков. Негови наследници са Мария Столарова и Петър Дочев.
Погледнат от дистанция на времето индустриалният пейзаж в българската живопис се очертава като поле, в което се пресичат едни от най-продуктивните линии в нашето изкуство, както по отношение на модерните пластични търсения, така и по отношение на търсенето на адекватен израз на екзистенциалните противоречия на съвременността./Lifestyle.bg