Третото издание на фестивала „Цветята на Корана" ще стартира на 20 януари в Дома на киното с иранския филм „Светлина в мъглата" , отличен с наградата „Златна Афродита" за най-добър филм на фестивала „Любовта е лудост". В рамките на месец в „Дома на киното", „Евро синема", „Червената къща" и "Dada Cultural Bar" зрителите ще могат да видят специално подбрани програми с най-добрите филми от Иран, Палестина и Мароко, както и заглавия от Турция, Ливан, Йордания и Египет.
Иранската кинематография ще бъде представена с 8 заглавия, сред които най-награждаваният филм за 2009-та „Историята на Ели" , който спечели „Сребърна мечка" от фестивала в Берлин, както и фаворитът на фестивала в Сан Себастиан „Полумесец" , отличен с цели 3 награди, включително „Златна раковина" за най-добър филм. Специална прожекция ще има отличеният със „Златна палма" филм на Аббас Киаростами „Вкусът на черешата" , който до този момент не е показван на екран у нас. Режисьорът ще има двойна премиера в България, тъй като в програмата на фестивала е включен и филмът му „Ширин" , в който се срещат най-известните актриси на Иран и френската звезда Жюлиет Бинош.
За първи път фестивалът „Цветята на Корана“ ще покаже панорама с филми, заснети и отразяващи живота в Палестина. Безспорният хит е американската продукция „Амрика“ , отличена с наградата на ФИПРЕССИ на фестивала в Кан и номинирана в три категории за наградите „Независим дух“, включително и за най-добър филм. В пълната си версия ще бъде показан филмът „Врата към слънцето“ по превърналия се в бестселър роман на ливанския писател Елиас Кури. Четири часовата продукция ще бъде прожектирана в две части, като зрителите ще могат да се насладят на най-известната палестинска актриса Хиам Аббас и на звездата на френското кино Беатрис Дал.
Акцентът върху киното на Мароко ще бъде поставен с три филма, сред които впечатляващият дебют на Ясмин Касари „Нероденият плод“ , отличен на фестивалите в Мар дел Плата, Копенхаген, Фрайбург и Тбилиси.
Турската суперпродукция „Мустафа“ ще представи впечатляващ портрет на най-уважавания турски държавник Мустафа Кемал Ататюрк. Музиката към филма е дело на Горан Брегович и е написана специално за проекта.
В програмата на фестивала е включен и първият филм заснет в Йордания „Капитан Абу Раид“ . Историята за приятелството между сладкодумен старец и група симпатични хлапета изненадващо се превърна в един от хитовете по световните форуми с десетки отличия, включително от фестивалите в Сънданс, Палм Спрингс и Дубай.
Дебют в програмата на фестивала ще направи и филм от Ливан – „Празник всеки ден“ на режисьорката Дима Ел-Хор, който се превърна във фаворит на публиката както в Ливан, така и на фестивала в Торонто.
За първи път в рамките на фестивала ще бъде представена и късометражна програма озаглавена „Кино Изток“, където са намерили място най-награждаваният турски късометражен филм за 2010-та „Велосипед“, отличеният на „Берлинале“ „Бейрут-Берлин“ , както и британската продукция „Тръни и коприна“, представяща четири палестински жени, които се осмеляват да работят професии изцяло предназначени за мъже.
Паралелно с филмовите прожекции във фоайето на Дома на киното ще бъдат изложени фотографиите на Даниел Симеонов и Радослав Шарапанов. Изложбата на Даниел Симеонов „Близо до Близкия Изток” представя впечатляващи кадри, заснети в Сирия, Ливан, Йордания, Мароко и Египет. Радослав Шарапанов е избрал арабската дума „Йалла!” , за да озаглави своята изложба с фотоси от Йордания. Думата е една от най-често използваните в арабския свят и означава „Хайде!”. Фотографиите са заснети сред оживените улици на столицата Аман, по скалните образувания на древния град Петра и из безкрайната шир на долината Уади Рум.
Фестивалът се провежда със съдействието на Културната служба към Посолството на ИР Иран, Посолството на Палестина, Посолството на Кралство Йордания и Посолството на Кралство Мароко.