"Папа Хемингуей в Куба" тръгва в българските кина от 6 януари 2017 г. "Папа Хеминуей в Куба" е създаден по действителната, неразказана досега история на журналиста Дeн Барт Петитклерк. Филмът разказва за неговите преживявания и приятелство с легендарния Ърнест Хемингуей в Куба, в края на 50-те години.

Ед Майърс (името на филмовия герой) е млад репортер в "Маями Хералд", но още от дете той се вдъхновява и учи от своя кумир - Хемингуей. Майърс пише писмо до писателя и съвсем неочаквано, седмица след това получава телефонно обаждане от самия Хемингуей с изненадваща покана: "Хубаво писмо, хлапе! Харесваш ли риболова?"

Скрит в своята резиденция "Финка Вихиа" със съпругата си Мери, неуловимият автор се отдал на риболов и алкохол, докато Кубинската революция е в разгара си.

С всяко посещение в Куба, младият журналист и великият писател постепенно формират едно истинско и трайно приятелство, което продължава до последния миг на писателя. Останал без родители след Голямата депресия, Майърс открива в Хемингуей и бащинската фигура, която дълго е търсил.

В бурните картини, които вижда през годините,Майърсразвива силата си като писател и същевременно признава, че всички наши герои всъщност са човешки същества с ранима душа.

"Папа Хемингуей в Куба" е режисиран от Боб Яри, който е и продуцент на спечелилите Оскар филми "Сблъсъци" и Илюзионистът".

"Папа Хемингуей в Куба" се базира на автобиографичния сценарий на журналиста, писател и сценарист Дeн Барт Петитклерк. Ролята на младия журналист е изиграна от Джовани Рибизи, а името на героя е Ед Майърс.

Името "Папа" в заглавието на филма произлиза от прякора на великия писател, който използвали близките му хора. Театралният и екранен ветеран Ейдриън Спаркс е в ролята на Хемингуей, Джоли Ричардсън е Мери Хемингуей, четвъртата съпруга на писателя. Минка Кели е Деби Хънт. Джеймс Ремар е в ролята на Санто Трафиканте Джуниър, уж най-мощният мафиот в Батистаера Куба. Легендарният първи помощник-капитан на Хемингуей на лодката Пилар - Грегорио Фуентес, се играе от местният кубински актьор, Едуардо Алмиранте.

"Папа Хемингуей в Куба" е първият филм сниман в Куба след повече от 50 години американско ембарго. Филмът е заснет с помощта и сътрудничеството на Кубинския институт за кинематографично изкуство и индустрия (ICAIC) Santaigo Llapur.

Както отношенията между САЩ и Куба бавно се размразяват, така и "Папа Хемингуей в Куба" бележи вододелен момент, в който Яри и многонационалния му екип заснемат филма почти изцяло в и около Хавана. "Папа Хемингуей в Куба" се превръща в културно събитие от голяма значимост - американски режисьор с холивудски актьори снима филм в Куба, където от времето на революцията на Кастро не е създавана друга американска продукция.

Като неумишлен резултат от блокадата на САЩ, Хавана е град, уникално заключен във времето. Всеки автомобил, който се търкаля надолу по улицата е от 1950-те. "Куба може би е единственото място останало в света, на което една продукция за края на 50-те може да получи автентичен вид, без да се налага изграждане на масивни декори или използване на компютърни изображения.", обяснява продуцентката Аманда Харви.

"Куба беше идеалното и единствено място, където можеше да се направи този филм. В края на краищата, няма по-добро място от истинския дом на Хемингуей за заснемане на една история от живота му. Целият интериор и екстериор на филма е заснет на действителните места.", казва Яри.

"Местата, които използвахме в Хавана не са много по-различни, отколкото са били през 50-те и началото на 60-те години."

Местата, които са включени в продукцията са: Хотелът The Ambos Mundos, където Хемингуей временно е пребивавал; Бар Еl Floridita, където Хемингуей се е забавлявал вечер, екстериора на президентския дворец. Може би най-невероятното от всички места е вътрешността на историческия дом на Хемингуей, на десет мили източно от Хавана, "Финка Вихиа". Сега е Национален музей, който се съхранява от Кубинското правителство. Всичко в дома на Хемингуей е запазено точно така, както е било, когато легендарният автор го е напуснал при последното си посещение на острова през 1960 г.

Ърнест Хемингуей отдавна се счита за културен мост между народите на САЩ и на кубинския народ. Най-типичният американски писател обичал Куба и пет десетилетия по-късно кубинският народ още го обожава и почита неговото наследство.

"Защита на наследството на Ърнест Хемингуей е едно от нещата, които Америка и Куба правят в тясно сътрудничество през годините. Хемингуей е най-емблематичният американец, който е направил Куба свой дом, а народът на Куба и до днес го тачи и обича. Взаимното обожание е това, което проправи пътя, за да ни позволи да снимаме "Папа Хемингуей в Куба" на място. ", казва Яри за страстния си проект. "Моята надежда е, че филмът ще се превърне в допълнение към този компонент, ще запълни пролуката между две култури и два народа, които са били разделени. "