1962 г. Таксиметровият шофьор Стан Берман се промъкна неканен на церемонията и прекъсна наградите, за да връчи на комика Боб Хоуп ръчно направен Оскар. Публиката се радва, а в наши дни сигурно охраната би го застреляла още преди да стъпи на сцената.

1963 г. Сидни Поатие печели Оскар в един от най-символично значимите моменти в историята на Академията. За пръв път цветнокож актьор печели награда за главна роля. Поатие се превръща в най-голямата звезда на Холивуд за известно време и проправя пътя на много след него.

1968 г. Ингрид Бергман получава инструкция да прочете съдържанието на плика внимателно преди да обяви победителя в категорията "поддържаща женска роля". "Имаме равенство", извиква тя, когато го отваря. За пръв и последен път в историята на наградите. Барбара Стрейзанд и Катрин Хепбърн поделят първо място и всяка получава статуетка.

1971 г. След като го пренебрегва при раздаването на Оскарите през 1941 за "Гражданинът Кейн", 30 години по-късно Академията реши да се реваншира връчвайки почетен Оскар на Орсън Уелс. Наградата бе прибрана от приятеля му режисьор Джон Хюстън, тъй като "Уелс е извън страната на снимки". Под "извън страната" той явно има предвид бар в Лос Анджелис, където Орсън гледа церемонията по телевизията и чака Хюстън да дойде при него, за да пийнат.

1972 г. През 1952, след обвинения в комунистически пристрастия, Чарли Чаплин решава да напусне САЩ и прекара следващите 20 години в Европа. През 1972, вече 83-годишен той се завръща от доброволно изгнание, за да получи почетната награда на Академията. Освен наградата той получава и най-дългите овации в историята - 5 минути цялата зала е на крака за може би най-гениалния комик в киното.

1973 г. Актьорите често използват благодарствената си реч, за да отправят политически послания. Може би най-известният случай е победата на Марлон Брандо за "Кръстникът". Актьорът не излиза да прибере наградата си, вместо това праща индианка на име Сашийн Малкото перо, която обявява, че Брандо отказва наградата, заради лошото отношение на кино индустрията към коренното население на Америка. Чудесен жест, но за съжаление се оказва, че Сашийн не е индианка, а... актриса наета за случая.

1974 г. Показвайки знака на мира Робърт Опъл нахлува гол на сцената, в момент когато натам се е запътила и Елизабет Тейлър.  По-запомнящият се момент от вечерта е реакцията на водещия Дейвид Нивън, който без да трепне нито за миг, се обръща към публиката: "Не е ли странно, че вероятно този човек може да предизвика смях у нас единствено като се съблече и ни покаже недостатъците си".

1976 г. Срещат се най-великия боксьор на киното и на истинския свят. Докато Силвестър Сталоун, току що заснел "Роки" е на сцената за да представи награда, зад него изниква Мохамед Али. Двамата почват да се заяждат на шега и имитират размяна на удари, като победител естествено е Али.

1976 г. Да благодариш на родителите си след като си спечелил наградата изглежда клише. Въпреки това малцина остават безразлични, когато Луис Флетчър, току що получила Оскар за "Полет над кукувиче гнездо", благодари на майка си и баща си на езика на жестовете, тъй като и двамата са глухи.

1978 г. Ванеса Редгрейв получава Оскар за поддържаща женска роля за "Джулия". В благодарствената си реч тя критикува популярна американска еврейска организация, наричайки ги "ционистки гангстери" и предизвика бурни освирквания от залата.

1984 г. 77-годишният Лорънс Оливие трябва да обяви победителя в категорията "Най-добър филм". Очарован от неспирните аплодисменти при появата му на сцената, той забравя протокола и вместо да прочете всички номинирани просто отворя плика и казва "Амадеус".

1992 г. Джак Паланс, актьор известен с ролите на злодеи в младостта си, заслужава Оскар за комедията "Градски каубои". След като получи наградата, той реагира по незабравим начин - със серия от лицеви опори на една ръка. Тогава Паланс е на 73 години.

1994 г. В речта си при получаване на Оскар за ролята на болен от СПИН хомосексуалист във "Филаделфия", Том Ханкс благодари на един човек, който вероятно би предпочел да остане неспоменат. Роли Фарнсуърт, бивш учител на Том Ханкс, наречен от него "един от най-достойните гей американци". Малкият проблем за Фарнсуърт е, че досега почти никой не е знаел, че той е гей.

1995 г. Почти всички очакваха тази година Самюъл Джаксън да спечели Оскар за поддържаща мъжка роля, благодарение на "Криминале".  Джаксън не бе изключение - когато като победител изненадващо бе обявен Мартин Ландау, камерите успяха да уловят реакцията му. Вместо традиционната учтива усмивка и ръкопляскане - изненадана гримаса и "Мамка му".

1998 г. Италианският комик Роберто Бенини печели изненадващо Оскар за главна мъжка роля в конкуренцията на имена като Том Ханкс и Йън Маккелън. Реакцията му е не по-малкo неочаквана - скачайки по столовете и над главите на останалите гости той се изкачва на сцената и произнася реч на необичаен английски.

2000 г. Песните номинирани за Оскар обикновено са твърде детски и предоставят удобна възможност да отскочите до тоалетната, докато ги изпълняват на живо. Не така стоят нещата с "Blame Canada" от пълнометражния филм за South Park. Текстът и включва куп вулгарни думи, забранени за излъчване в праймтайма. Робин Уилямс се появява на сцената, за да я изпълни с черна лепенка на устата, а съпровождащите го танцьорки въздишат всеки път, когато трябва да чуем думата "fuck" в най-смешния момент от вечерта.

2002 г. Уди Алън има общо 21 номинации за Оскар, но за пръв път присъства на церемонията през 2002 и то без да е номиниран, за да представи филм за любимия си град - Ню Йорк, няколко месеца след терористичните атаки от 11.09.01.

2003 г. Всички очакват Даниел Дей-Луис да получи статуетката за ролята си в "Бандите на Ню Йорк". Когато Ейдриън Броуди е обявен за победител, той решава да се наслади на момента максимално - и целува страстно Холи Бери, която трябва да му връчи наградата.

2007 г. Дженифър Хъдсън изживя историята на Пепеляшка. През 2004 тя отпадна от участие в музикалното риалити American Idol, година по-късно спечели кастинг за роля в мюзикъла Dreamgirls. Дебютната й роля и донесе куп награди, включително и най-престижната в киното...

2007 г. Мартин Скорсезе бе едно от най-видните имена в дългия списък с незаслужено пренебрегвани от Академията творци. Шестият му опит да спечели Оскар е с филма "От другата страна". Когато на сцената излизат едновременно трима от най-великите американски живи режисьори - Спилбърг, Копола и Лука, за да обявят победителя, сякаш става ясно, че е въпрос на секунди към тях да се присъедини Скорсезе. Така и става.

_______________

Повечето от тези моменти може да намерите в youtube.