Смяната на кариерата никога не е лесна. Като допълнение - много от близките ви ще кажат, че сте си "загубила ума". Но за много от хората, които имат таланти в различни области, които обаче никога не са имали шанс да използват, смяната на кариерата може да се окаже единствения начин, който да ги спаси от обезличаване.
Независимо обаче от вашите мотиви за промяна в професионалното ви развитие, никога не допускайте някоя от следните грешки.
1. Не търсете работа в друга област, преди да сте си направила сериозен самоанализ.
Нищо не е по-лошо от това да скочите, преди да се огледате. Трябва да сте сигурна, че не отивате в сфера, която ви пасва толкова лошо, колкото и предишната. Ако е необходимо, потърсете специалист, който ще ви помогне да анализирате и оцените желанията и способностите си.
2. Не правете промяна, само защото даден вид работа е модерна в момента.
Премислете добре възможностите си и си направете равносметка за това, което наистина бихте желала да вършите. Ако изберете работа, само защото е модерна (и доходна за някои) в момента, скоро ще бъдете разочарована. Това, че някои успяват в дадена сфера, не означава, че и вашето място е там.
3. Не сменяйте професията си с нова, заради това, че ваша приятелка постига успехи в нея.
Както, вероятно, не можете да облечете костюма на приятелката си, заради различния размер, така и не е задължително да може да се справяте в сферата, където тя постига успехи. Преди да решите да бъдете като нея, съберете достатъчно информация за работата й и преценете трезво дали и на вас ще ви "стои добре".
4. Не оставяйте парите да изиграят ролята на "решаващия фактор".
Няма достатъчно количество пари на този свят, които ще ви направят щастлива, ако това, с което се занимавате не ви харесва. Неудовлетвореността от работата и съпътстващият я стрес, са причина №1 за здравословни проблеми.
5. Не задържайте неудовлетвореността си в себе си и не се опитвайте да направите промяната сама.
Споделете с вашите приятели и със семейството и близките си това, което чувствате. Те може да ви помогнат с информация за онзи голям процент от необявени работни позиции.
6. Не отивайте отново да учите, преди да сте сигурна, че новата сфера е подходяща за вас.
Вярно е, че никога не е късно да се върнете на училищната скамейка, но има много начини да натрупате знания и опит, които няма да ви струват нищо. Още една диплома не означава, че всичко ще си дойде на мястото. Трябва да сте абсолютно сигурна къде искате да стигнете, преди да подложите себе си и близките си на неудобствата, докато вземете поредната си магистратура.
7. Потърсете помощта на агенция за подбор на персонал, но внимавайте при избора й.
Проучете внимателно фирмите, предлагащи подобни услуги. Понякога зад респектиращите наименования може да се крият хора, които също като вас се чувстват не на мястото си и няма да ви предложат адекватна помощ. Когато сключвате договор с подобна агенция, поискайте информация за начина им на работа и възможностите им. Освен това не чакайте те да ви кажат какво да правите - от тях са предложенията, но решенията вземайте сама.
8. Не очаквайте промяната да се случи утре.
Промяната на кариерата обикновено отнема около 6 месеца, но може да се проточи и повече от година. Да смените професията си е като да преживеете отново младостта, но с добавена мъдростта, която сте постигнала с годините.