Най-вероятно тазгодишната лятна отпуска е вече зад гърба ни. Опитваме се да се настроим отново на работна вълна. Но изведнъж съвсем неочаквано усещаме, че макар и отпочинали здравето ни е разклатено. Всъщност за лекарите в това няма нищо необичайно - пренастройването на организма от почивка към напрегнато работно всекидневие често води до повишено ниво на стреса. За щастие, навреме определени, проблемите могат бързо да се разрешат.

Резки промени в кръвното

Особено със смяната на часовите пояси, биоритмите на тялото имат нужда от време за пренастройка. А ако пътуването обратно до дома е било продължително и уморително, промените в артериалното налягане са нещо обичайно - както скоковете нагоре, така и резките спадове. За хипертониците е особено важно да продължат да приемат предписаните им лекарства по време на цялата отпуска. На хипотониците ще е от полза чаша кафе - за повишаване на налягането и жизнения тонус.

Съвет: Ако преди не сте имали проблеми с кръвното, измервайте го всеки ден в продължение на една седмица след отпуската. По време на адаптацията може да ви се наложи да коригирате (да намалите или увеличите) дозата на приеманите препарати, но за това задължително се посъветвайте с лекар.

Нарушен цикъл

Цикълът ви закъснява, а напразно търсите причините за това. Промените в него често са провокирани от хормонални проблеми, предизвикани от своя страна от смяната на часовите пояси и климата. Като правило, няма нищо опасно - с тази ситуация организмът ще се справи самостоятелно, но постепенно.

Съвет: Ако менструацията ви закъснява повече от 5 дни, посетете гинеколог. Той ще направи необходимите изследвания и при нужда ще назначи лечение. За лично спокойствие си направете тест за бременност. Ако е отрицателен, не го повтаряйте всеки ден - това само ще ви създаде излишен стрес.

Стомашни разстройства

Не вярвате, че след като си миете зъбите с вода от чешмата, може да получите сериозно стомашно разстройство? Може би не, но по нашите географски ширини. Иначе - именно така се проявява амебиазата - заболяване, което по честота заема второ място в рейтинга на т.нар. южни болести. Има райони, където и рискът от заразяване с малария е твърде висок - например Индокитай, Индия, цяла Югоизточна Азия, Южна Америка и Африка. Затова трябва да се вземат необходимите профилактични мерки. В Турция и Египет почти цялото местно население е носител на причинителя на амебиаза, който се предава чрез водата и лошо измитите плодове.
Бъдете внимателни и ако сте почивали в тропиците. Там са широко разпространени различните видове биохелминтоза. Източник на заразяването са рибата и някои видове раци и скариди. А лошо опечената пържола може за бъде причина за трихинелоза.

Съвет: Ако след отпуската имате болки в стомаха, стомашно разстройство или кожни обриви, потърсете помощ от специалистите в клиниките по инфекциозни болести и паразитология.

Странна отпадналост

Болки в корема, увеличени лимфни възли, газове... Тези оплаквания са симптом на заболявания, причинени от различни паразити. Това особено често се случва при деца, които пият повече мляко и имат тесен контакт с домашни любимци или ядат недобре измити плодове.

Съвет: Потърсете лекар и си направете необходимите изследвания. Ако не се лекуват, паразитните болести нарушават работата на всички органи и особено на черния дроб.

Запушено ухо

Отитът е често срещано усложнение след отпуската. При някои хора той може да е предизвикан от климатика в автобуса или самолета, а при други - от постъпването на вода в ухото по време на къпане. Симптомите са: болки в ухото, понижен слух, усещане за чужд предмет в него.

Съвет: Незабавно потърсете специалист. Вероятно това е признак на възпалителен процес, който трябва да бъде пресечен още в самото начало.

Нови бенки

Или пък наличните са променили своя цвят. Преди отпуската е добре да прегледате всичките си бенки и да се консултирате с дерматолог.

Или поне направете ревизия на бенките си по т.нар. алгоритъм ABCD:
А - asymmethry (асиметрия) - ако бенката се раздели на две равни части, половинките й трябва да бъдат симетрични;
В - border (край) - бенката трябва да има ясно изразен и равен край;
С - color (цвят) - цветът на бенката трябва да бъде еднороден - от светло до тъмнокафяв;
D - diameter (диаметър) - всяка бенка с диаметър над 5 мм трябва да бъде прегледана от специалист.

Съвет: Ако бенката е променила своя цвят или не съответства на еталона ABCD, потърсете консултация с онколог-дерматолог. Няма място за паника - това не е диагноза, а само повод за посещение при лекаря.

Изостряне на подаграта

Изобилието от мазна храна и голямото количество алкохол (особено бирата) често провокират пристъп на подагра. Ако краката ви отичат сутрин и вървите трудно, е време да вземете мерки. Ако симптомите се появяват за първи път, веднага посетете ревматолог. Главното в лечението е да се понижи нивото на пикочната киселина и да бъде победено възпалението.

Съвет: Всеки, който поне веднъж се е сблъсквал с подаграта, трябва да знае кои ястия провокират изострянето на заболяването. И съответно да ги задраска от менюто си.

здраве.bg