Тази нощ оста на планетата ни няма да е нито наклонена към Слънцето, нито далеч от него.
Едва ли обаче ще усетим този фин баланс докато спим, тъй като моментът на есенното равноденствие в нашите географски ширини тази година ще настъпи утре сутрин в точно 5:54 ч.
На теория денят и нощта би трябвало да са с еднаква продължителност в моментите на равноденствието, но утрешният ден ще продължи с 10 минути повече от нощта, а след това светлата част на деня ще започне да намалява в полза на тъмната.
Абсолютно равни ден и нощ всъщност преживяват само хората, живеещи в близост до Екватора, ние - не.
Източник: iStock
А онези пък, които живеят на юг от него, от утре ще се радват на пролетен сезон, честито да им е, ние пък ще вадим пуловери и започваме да си мислим за ски и свинско.
Есенното и пролетното равноденствие бележат и периодите на Северното сияние, което се появява най-често през пролетта и есента.
Още от дълбока древност културите по цял свят бележат тези промяната към по-късни дни с празници, фестивали и различни ритуали.
Това са важни периоди и според астролозите, не само защото Слънцето влиза в Дева в часа на есенното равноденствие, но не искаме да задълбаваме, защото сме боси в областта.
Достатъчно ни е да знаем, че значението на годишните равноденствия в различните култури и течения се обвързват с нови начала, възможности за промени и поемане в правилната посока.