Живеем в материален свят и, колкото и да не ни се иска, децата започват прекалено рано да се вълнуват от парите. Интересуват ги дрехите на съучениците, скъпите им телефони, както и това защо някой получава повече джобни. Навсякъде е пълно с изкушения за малките, и повечето от тях се купуват с пари.
Със сигурност всеки родител иска да даде колкото се може повече на детето си. Но дали безцелното пилеене на средства за всевъзможни прищявки не създава грешно впечатление и отношение към парите у хлапетата?
Колкото по-малки се научат да ценят парите, толкова по-добре. Когато те са на родителите е прекалено лесно да се харчат. Но когато един ден им се наложи сами да ги изкарват, ще разберат, че всъщност хартийките и монетите имат своята цена и не падат от небето. А докато дойде този момент, родителите трябва да имат предвид няколко неща.
Източник: iStock
Говоренето
Най-важното е в семейството да се говори открито за пари - за бюджета, за сметките, за пазаруването, за таксите за уроците на детето. Когато тези въпроси се поставят на дневен ред, то ще разбере, че парите са наистина важни. Не по-малко от това да умеем да си правим сметка и да ги разпределяме правилно.
Парите не трябва да бъдат невидими за децата, за да не ги приемат за даденост. Трябва още от най-ранна възраст да обясним, че получаваме заплата, защото ходим на работа и се трудим ежедневно, а парите от кредитната карта не са подарък, а се връщат след това заедно с лихвите.
Важно е и да обясним разликата между нещата, от които се нуждаем, за да живеем, и нещата, които искаме да притежаваме. Парите отиват най-вече за първите, а ако след това има остатък - за вторите.
Детски бюджет
За да се научат децата да управляват финанси, трябва да им даден тази възможност. Всичко започва с джобните за училище, които те сами решават за какво да похарчат.
Може да ни звучи като добра идея да направим детска дебитна карта, с която хлапето да оперира. Но с нея парите остават невидимо, то не се докосва до тях. Различно е, когато финансите са в кеш и вижда как те изчезват.
Източник: iStock
Силата на парите
Важно е детето да знае, че с пари могат да се променят много неща. И то не само в неговия живот, но и в този на другите. Финансите са средство не само за осигуряване на храна, дрехи и забавления.
И тук идва ред на запознаването с благотворителността. А на първо място по важност е личния пример. Обясняваме на детето, че за нас лев или два може да не са нещо особено, но ако 50 хиляди души отделят тази малки сума в полза на някой нуждаещ се, това може да доведе до голяма промяна, като например излекуване от тежко заболяване, пише Huffington Post.
Труд и възнаграждение
Не бива лекомислено да даваме пари на детето си за щяло и нещяло. Вместо това, трябва да го научим, че те идват като следствие от известни усилия. Те може да се изразяват в измиване на чиниите, хвърляне на боклука или дори изяждане на един плод. Важното е да се стигне до извода, че за да получим, първо трябва да дадем.
Източник: iStock
Спестявания
Добре е още от най-ранна възраст да се възпитава умението за спестяване. Не всички пари, които имаме, трябва да бъдат изхарчени. А със заделените средства можем да си купим нещо, което силно желаем.
Тук отново първата крачка е на родителите. Ако детето каже, че иска да притежава дадена играчка, ние можем да му помогнем, като изчислим по колко пари на ден за какъв период трябва да отделя, за да може да си я купи. И когато това се случи, щастието ще е двойно по-голямо.