Просто ви е бедна фантазията на какво огромно сметище ще попаднете, ако стъпите на един от най-отдалечените острови в света. Става въпрос за британския остров Хендерсън, разположен в южната част на Тихия океан.
Това е островът с най-голяма концентрация на пластмасови отпадъци, според резултатите, цитирани от Франс прес. Изследването, което стига до зловещите изводи, разкрива мащабите на замърсяването на океаните с пластмасови отпадъци, които застрашават морските екосистеми.
Учени установиха, че макар остров Хендерсън да е необитаем и да се намира на 5000 км от най-близкия град, по плажовете му има близо 38 милиона парчета пластмаса.
Друго изследване наскоро показа, че Северният ледовит океан се превръща в сметище за пластмасовите отпадъци, които плуват по повърхността в северната част на Атлантическия океан.
Хендерсън е един от четирите острова Питкерн с обща площ 47 кв. км, които са британска задморска територия. Той се посещава веднъж на всеки 5-10 години от научни експедиции. Намира се близо до тихоокеански район, в който се натрупват пластмасови отпадъци, пренасяни от морски течения от Южна Америка.
По време на скорошна експедиция учени от Кралското дружество за защита на птиците под ръководството на Дженифър Лейвърс констатирали, че по плажовете на остров Хендерсън има 671 парчета пластмаса на 1 квадратен метър площ, което е най-голямата концентрация на подобни боклуци в света.
"Въз основа на взетите от екипа ни проби на 5 обекта преценихме, че на острова има над 17 тона пластмасови отпадъци и че нови 3570 пластмасови отломки ежедневно се натрупват на един от плажовете - поясни Лейвърс, която уточни, че са изследвани отпадъците с размери 2 и повече милиметра и че това е направено на дълбочина до 10 сантиметра в пясъка.
"Остров Хендерсън свидетелства, че дори най-изолираните места на планетата са засегнати от замърсяването с пластмасови отпадъци", отбеляза Лейвърс. Резултатите от изследването са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences.