На "Планетата "Одисей", където ще ви срещне с непалската столица Катманду. "За постмодерното поколение този град сега едва ли създава усещане, по-различно от задължителните екзотични центрове за туризъм в Азия като Банкок, Варанаси, Гоа. Ала за родените през 50-те и началото на 60-те години на ХХ век, тъй нареченото "поколение на цветята", Катманду беше (и за мнозина си остава) център на Вселената. За младежите на запад от Берлинската стена, които изповядваха идеите на хипарската контракултура, Катманду е символ на незачитането на общоприетите норми и ценности, място за получаване на посвещение в бунтарското верую, а самото пътуване дотам - обред на съзряващо прозрение и вричане в новите истини".

В "Не/позната Европа" - с един летен спомен за маври. Андалусия, разбира се! "Под парещото слънце на Андалусия дворецът „Алхамбра" разказваше своята история в мраморните колони и гравираните орнаменти, в изисканите фонтани и странните тавани сталактити. „Червената крепост" (на арабски) - заради червените скали, върху които е построена, „Алхамбра" е сравнявана с "огърлица от изумруди" от поетите по онова време".

 

Ще ви полюшне "9 бала" в Егейско море и Йонийско море, на кораба "Арго", заедно с ентусиастите аргонавти, предприели в наши дни едно трудно и вълнуващо пътуване - като тогава, преди 3500 години. „Арго" е малък кораб, почти лодка в сравнение с днешните понятия за мореплаване, но съответства по размери на корабите, описани в Омировите епоси: дължина 28,5 м, ширина 4,20 м. Мачтата е висока 8 м, а платното е с повърхност 55 кв. м. Греблата са 50 на брой, с дължина 4,5-5 м. На 14 юни 2008 г. започна първият етап от научноизследователската програма: да се изпробва издръжливостта на "Арго" като плавателен съд, както и физическата сила на участниците в експедицията".

 

Ще се почувствате "Отвъд предела", изправени на скалата, от която всеки момент ще скочат бейсърите - BASE е акроним от Building (сгради), Antenna (антени и кули), Span (протежение - мостове, арки и куполи) и Earth (скали).  "Когато застанеш на ръба на скалата и искаш да скочиш, няма страх... няма абсолютно нищо. Само 100% концентрация. Едва след като скочиш и разбереш, че всичко върви добре, че си направил правилен отскок и си стабилен... идва чистото удоволствие и тогава вече можеш да му се отдадеш."

 

Няма как да не минете "По земите български", където се възправил Пирин - роден от камък. "Пирин е планина, която не признава полутонове и полумерки. В нея всичко е "най", поне в очите и душата на българина. Тя грабва окото с теренните изненади, с гръмовитите гърла на пропасти, с преспи и изгубени в цветя слънчеви скатове. Нейното ледниково минало е оставило суров отпечатък върху лицето й. В Пирин непрекъснато те пресрещат тесни била и стръмни подстъпи към остри, изшилени върхове, зъбери и искрящи езера, дълбоки циркусни долини".

Може да поскитате после до далечния юг на Боливия, на място, откъснато от модерния свят.

 

 

 

 

Да се уверите, че "Времето е злато" в Музея на  Patek Philippe в Женева.

 

 

 

 

И да приседнете накрая в един истински "Артклуб" - парижките кафенета.

 

 

 

 

Новият брой на списание "Одисей" е вече на пазара