Човешкото ДНК е като много, много дълго изречение, което описва в огромен детайл това кои сме, как изглеждаме, от какво боледуваме, какво обичаме и т.н. 

Наскоро The Guardian съобщи за китайски учени от технологичния университет в Шенжен, които за първи път в историята са успели да програмират определени гени в човешки ембрион. 

Промените се осъществяват още в ембрионален стадии, а подобни интервенции се считат за абсолютно незаконни и неетични в повечето държави по света. 

По време на пресконференция екипът зад проекта съобщи, че целта е да се създаде механизъм за създаване на имунитет срещу болести като СПИН в съвсем ранен етап от развитието на човек. 

Успехът им обаче бе посрещнат със сериозна критика от големи институции и изявени личности в сферата. 

Снимка 393940

Източник: iStock

Академици от Оксфорд заклеймиха експеримента като "чудовищен" и подчертаха, че все още разбираме генното модифициране твърде малко, за да сме сигурни, че подобни намеси са напълно безопасни. 

Промени в гените в ембрионален стадий могат да доведат до мутации и различни аномалии при по-нататъшното развитие на организма. Могат да бъдат ползвани и за користни цели, което е и най-притеснителният фактор. 

Към момента науката ни е по-запозната с това как да лекуваме по генетичен път вече развит човешки организъм, докато за ембрионалното коригиране все още се знае твърде малко.