Кораб, създаден от 12 хиляди пластмасови бутилки, отпътува от Сан Франциско за Сидни, за да популяризира идеята за борба срещу замърсяването на световните океани, съобщава Би Би Си.
Екипажът на малкия катамаран „Пластики" включва знаменития британски милионер -пътешественик Дейвид дьо Ротшилд и еколози. Пътуването на шестчленния екипаж ще премине покрай т. нар. Голяма тихоокеанска камара - огромен остров от отпадъци в Тихия океан, довлечени от водните течения.
Очаква се пътуването на "Пластики", чието създаване отнема около 4 години, да продължи близо три месеца. Целта на пътуването да се привлече вниманието на обществеността към заплахата от отпадъците за океаните и да се изпрати послание за намиране на алтернативни методи за справяне със световния боклук на масово използваните сметища.
Гигантско струпване на боклуци в Тихия океан край бреговете на САЩ, между Калифорния и Хавайските острови, продължава да нараства.
Площта на острова е два пъти по-голяма от тази на щата Тексас, а масата на битовите отпадъци, 80% от които са пластмаса, е над 3,5 млн. т, алармира "Сан Франциско кроникъл".
Там плуват неща като закачалки, надуваеми топки, автомобилни гуми и стотици плувки. Сред отпадъците са още бутилки, капачки, обвивки и всякакви други неща.
Повечето идват от крайбрежните брегове на Азия и Калифорния и биват прихващани в този морски капан едва ли не завинаги от играта на морски течения, които се въртят по посока на часовниковата стрелка в океана.
Айсбергът от отпадъци е още от 50-те години на миналия XX в.. Всяко десетилетие площта му нараства 10 пъти. Евентуалното премахване купа ще струва милиарди долари. Освен това нито една страна в света не се наема да работи в неутрални води и да събира отпадъка и на другите.
По данни на ООН четири от всеки пет пластмасови бутилки не се рециклират, а намират последния си дом по сметищата.