През февруари месец е отчетен ръст на процента продадени златни бижута за скрап спрямо 2015 г.
Причината за тази тенденция е, че цената на златото се е качила през последните месеци.
Подобна зависимост се наблюдава в цял свят, не само у нас. Обикновено при златото скрапът е най- чувствителен спрямо цената.
През последните месеци цената на златото се е повишила с 18-20% в USD и 15-16% в EUR.
През февруари предлагането на златни бижута и други предмети от благородния метал от граждани на инвестиционни бюра за претопяване, се е увеличило с 80% спрямо миналата година по това време.
Българите обикновено дават счупени бижута и предмети, съдове от злато, монети в недобър търговски вид, като първенство държат бижутата от 14 и 18 карата.
Цените, за които се продава скрап злато, започват от 20-30 лв. и стигат до 1000 лв. и нагоре.
Скрап златото обикновено е актив, който не е с цел инвестиция и собственикът се старае да го изчисти на най-високата възможна цена.
Изключение правят страни, като Индия, където бижутата са форма на инвестиция и там разликата скрап - инвестиционно злато е по-размита.
През последното тримесечие, в световен мащаб, има 4% увеличение в търсенето на злато спрямо 2014 г. Това са 47 тона повече или общо 1118 тона.
Главно търсенето се е движело от централните банки и частните инвестиции в монети и кюлчета. Над 50% от търсенето на злато е за бижута.
Едни от главните централни банки, които се отличават с най-много търсене на злато са в Китай, Русия и Казахстан.
Като цяло търсенето на злато за инвестиции за последното тримесечие е нагоре с 15% , спрямо 2014 г..